Malý kurz tarotu III: Veľká arkána

Veľká arkána, tiež veľké tajomstvo, jeden z dvoch hlavných pilierov tarotového systému, predkladá archetypy, obrazy, ktoré v sebe nesú základné pravdy a celú vedu. Aj preto stojí za pozornosť.

Ak vás ono veľké tajomstvo zaujíma, iste vám príde vhod tento článok. Zoznámime sa totiž s Veľkou Arkánou ako takou, aj jej kartami …

22 základných kariet, archetypov a princípov

Karty Veľkej arkány sú číslované, väčšinou ide o 22 kariet.

Nulu nesie tarotová karta Blázon. Je to osoba, ktorá prepláva celým vesmírom bez strachu. Symbolizuje začiatky, tiež vývoj, tvorivosť alebo plodnosť. Karta je spájaná s priamosťou, ochotou riskovať, odvahou, slobodou a veľkým potenciálom.

Číslo 21 potom nesie tarotová karta s názvom Svet alebo Vesmír. Je to karta, ktorá uzatvára celú Veľkú arkánu, tiež to staré a zlé v živote. Symbolizuje odhodlanie, túžbu po poznaní, silu na prekonanie prekážok. Je to karta prechodu, opúšťa staré a dáva priestor pre nové smery.

Význam Veľkej arkány

Karty Veľkej arkány majú postupnosť, zobrazujú štádia ľudského života, vývoja ľudstva i sveta. Predkladajú základné, univerzálne platné princípy a prírodné zákonitosti. Zrkadlia život vo všetkých rovinách, duševnú stránku, nevedomie človeka i kolektívne vedomie. Odkrývajú dosiaľ skryté.

Ak sa niektorá z kariet Veľkej arkány objaví pri výklade kariet, prináša hlboké posolstvo, zrkadlí vyššie sily. Spravidla symbolizuje zásadné udalosti či kroky na ceste životom, či už minulé alebo budúce.

Význam tarotových kariet, zvlášť kariet Veľkej arkány má nesmiernu hĺbku. Tá sa odkrýva čoraz viac s novými a novými skúsenosťami a rokmi života.

Jednotlivé karty Veľké arkány

Existuje mnoho rôznych druhov a typov tarotových balíčkov. Karty môžu mať nielen rôzne stvárnenie, vyobrazenia, farby, ale aj rôznu symboliku. Hoci aj karty Veľkej arkány existujú v rôznych obmenách, dá sa definovať 22 základných kariet.

0 – Blázon
1 – Mág (Šašo)
2 – Veľkňažná (Vládkyňa)
3 – Cisárovná
4 – Cisár (Vládca)
5 – Veľkňaz (Pápež)
6 – Zamilovaní (Milenci, Cesta rozhodnutia)
7 – Vozidlo (Vojnové vozidlo)
8 – Spravodlivosť
9 – Pustovník
10 – Koleso šťastia
11 – Sila
12 – Obesenec
13 – Smrť
14 – Umenie (Miernosť)
15 – Diabol
16 – Veža
17 – Hviezda
18 – Mesiac (Luna)
19 – Slnko
20 – Aeon (Súd, Úsudok)
21 – Vesmír (Svet)

Zaujíma vás celé tajomstvo?

Chcete sa dozvedieť aj o ďalších tarotových kartách? Kartám Malej arkány (malého tajomstvo sa venujeme v predchádzajúcich článkoch (Malý kurz tarotu I a Malý kurz tarotu II).

Kvalitný výklad tarotu je tu aj pre vás
Ak máte záujem o komplexný výklad tarotových kariet, priamo pre vás, môžete využiť služby profesionálnych kartárok. Nájdete ich u nás! Nie je nič jednoduchšie ako si vybrať svoju kartárku a zavolať jej. Stačí len vytočiť to správne číslo 0988 612 700. Môžete to urobiť napríklad hneď teraz. Skúsená kartárka vám odhalí mnohé tajomstvá, najmä také, ktoré vám budú užitočné na vašej ceste životom.

Obrázky jednotlivých kariet Veľkej arkány s odkazom na ich výklad

Nasledujúci text je v českom jazyku.

veštice online