Znamenie Býk

Základné údaje:

Vládnuca planéta: Venuša.
Znamenie: ženské.
Element: zem.
Povaha: flegmatická.
Typ: prirodzený, spätý s prírodou, inštinktívny, tvrdohlavý, trpiteľ, materialistický založený.
Vlastnosti: sila, vytrvalosť, úprimnosť, zmyselnosť, horlivosť, trpezlivosť, rozhodnosť, usilovnosť, logické uvažovanie, vážnosť, uzavretosť, vyrovnanosť, silná osobnosť, sebaistota, spoločenská aktivita.
Zvyčajné nedostatky: lenivosť, predpojatosť, samoľúbosť, nenásytnosť, umienenosť, fanatizmus, svojhlavosť, žiarlivosť.
Postava: nízka, zavalitá, tučná; tvár oválna, plná, široká s nevysokým čelom, milý, dobrosrdečný, veselý, priateľský pohľad, plné pery, silný zátylok.
Časti tela, ktoré ovláda: hrdlo, hrtan, krk, zátylok, mandle, hlasivky, hltan, štítna žľaza, pohlavné orgány, žľazy, koža, slinná žľaza.
Štastný deň: piatok.
Nepriaznivý deň: utorok.
Čísla: 4, 6, 8, 27, 28.


Práca:

Ako pracujú: skvelé kombinačné schopnosti, vyhranená ostrá logika; všetko, čo začnú aj dokončia, vynikajú v matematike.
Povolanie: inklinujú k profesiám, ktoré sú spojené s určitou zodpovednosťou, napr. vo finančníctve, skladoch, osobných oddeleniach, knižniciach, bankách, penažných ústavoch, umeleckých remeslách. Do úvahy prichádza aj potravinársky priemysel, chemická výroba farieb, botanika, ale aj módny, kozmetický, textilný priemysel, chémia, sochárstvo, spev a stavbárstvo. Ženy sú praktické gazdinky a majú nadanie pre varenie; sú výbornými učiteľkami a sociálnymi pracovníčkami.
Peniaze: peniaze sú pre nich všetkým a len veľmi tažko a neradi sa ich zbavujú. Dobre poznajú ozajstnú hodnotu bankoviek, peniaze míňajú uvážlivo alebo ich ukladajú v sporiteľni v očakávaní lepšej príležitosti. Často sa môže zdať, že sú skúpi.
Záujmy: skvelé víno, láska k hudbe a umeniu, milujú prírodu, peniaze a majetok – to je ich hobby.


Zdravie:

Choroby: dôraz na jedlo a nápoje ohrozuje hrdlo, hrtan, obličky a tiež pohlavné orgány – zachrípnutie, opuchy, choroby z prechladnutia, zápal priedušiek. V staršom veku sklon k priberaniu a pohodlnosti. Ak ochorejú, ich uzdravovanie prebieha pomaly. Co sa týka zdravia, v porovnaní s ostatnými znameniami Zverokruhu sú najobozretnejší. Akoby cítili, že si nemôžu dovoliť riskovať.
Prevencia: ľahká a pestrá strava, viac športu (čo vyžaduje silnú vôľu, ktorú Býk nemá).


Zaujímavosti:

Rastliny: poľné kvety, lipa, hrušky, čerešne, jahody, slivky, banány, pšenica.
Živocíchy: lienka, ovca, býk, srnka, spevavé vtáky.
Kamene: svetlobelasý zafír, smaragd, tyrkys, achát, perly a koraly, ktoré sa považujú za harmonické, majú chrániť pred nepriateľmi tých, ktorí sa usilujú čosi dosiahnuť, nie však z materiálnych pohnútok. Kto nosí zafír, mal by byť verný v láske. Zapracovaný v platine má pomáhat v núdzi a zmiernovat následky chorôb. Tyrkys je Venušin kamen, amulet milencov, ale aj manželov. Ten, kto ho nosí by mal podľa zmeny jeho sfarbenia poznať blížiace sa nebezpečenstvo.
Kovy: meď.
Farba: prírodná zelená, ak je však tmavá, môže pôsobiť škodlivo. Zelená v jasných odtieňoch upokojuje, a to až natoľko, že potláča impulzívnosť.
Kam cestovať: Lotrinsko, Poľsko, Švédsko, Perzia, Malá Ázia, Cyprus, Bielorusko, Írsko, Švajčiarsko, Grécko, Kaukaz.


Láska:

Silná túžba po láske s troškou žiarlivosti, neradi dávajú nazrieť do svojho vnútra, majú sklon k mlčanlivosti a rezervovanosti; v priateľstve sú stáli, v ľúbostných záležitostiach menej, pretože ich silný pohlavný pud zvádza k vášnivým ľúbostným dobrodružstvám. Ak ich city z akéhokoľvek dôvodu ochladnú, rezolútne prerušia všetky styky a priateľstvá. Čo však raz vlastnia, alebo si to aspoň myslia – nepustia z ruky.
Vhodní partneri: Panna, Kozorožec, Rak, Ryby.
Nevhodní partneri: Lev, Škorpión a Vodnár.


Významné osobnosti narodené v znamení Býka:

Gary Cooper, Mária Terézia, Karol Marx, Wiliam Shakespeare, Honoré de Balzac, Immanuel Kant, Sigmund Freud, Harry S. Truman, Jean Gabin, Barbra Streisand, Stevie Wonder, Lex Barker, Audrey Hepburn, Jack Nicholson, Cher, Jan Pavol II., Alžbeta II., Michelle Pfeiffer, Shirley Temple, Salvador Dalí, Jaroslav Hašek, Oldrich Kaiser, Petr Hapka, Jirina Bohdalová, Dagmar Patrasová.


Charakteristika Býka:

Vyznačujú sa pokojnou, prevažne vyrovnanou náladou. Ako svojvoľná, tvrdohlavá osoba sa ľahko urazia a len ťažko sa zmierujú. Sú aj trošku hašterivý a radi kritizujú. Nie sú prístupní radám druhých. Neznášajú, keď im niekto protirečí, ľahko vybuchujú a je ťažké presvedčiť ich o niečom. Radšej sa nad všetko povznesú. Sú mierumilovní, vždy ochotní pomôcť iným. Klamstvo je im úplne cudzie.

Radujú sa zo života, aj keď sa zdajú byť uzavretými a neprístupnými. Niekedy sa to chápe ako nedostatok priamosti, čo však nie je vôbec pravda, pretože práve títo ľudia sú veľmi úprimní a poctivo zmýšľajúci.

Hlboko v ich duši je zakorenená nedôvera a opatrnosť voči iným ľuďom. Ťažko sa zmierujú a dlho nevedia odpustiť príkorie, ktorého sa mu dostalo. Nie sú bezohľadní, ale vytrvalo a dôsledne kráčajú za svojim cieľom. Ich cieľavedomosť je vyhranená, nemôže vyústiť do nervozity a nepokoja. Určitá záporná stránka je však v prehnanom sklone k pedantnosti, dogmatizmu a čudáctvu. Zaobchádzanie s týmto typom môžu sťažiť aj maličkosti, lebo svoju nedôveru voči okoliu nevie dosť diplomaticky skrývať.

Sú zameraní na pozemské veci a za nevyhnutný predpoklad rodinného šťastia považujú dostatok pozemských statkov. Sú prakticky a materiálne založení. Majú veľkú zberateľskú vášeň. Svoje veci sa pokúšajú zachovať, aj keď im už nepripisujú zvláštnu hodnotu. V ekonomickej sfére sa vyznajú veľmi dobre, pričom využívajú vytrvalosť, húževnatosť, usilovnosť rozvážnosť a organizačný talent na získanie blahobytu, bohatstva a vážnosti, čo sa im podarí po čase nadobudnúť. V tomto smere sú veľmi sebavedomí a vedia, čo chcú. Pocit sebavedomia neraz vyústi do neústupčivosti a zaťatosti. Nemožno ich preto považovať za egoistov. Sú zanietenými nepriateľmi mrhania a výstrednosti. Šetrnosť, ktorou sa vyznačujú, má čisto racionálny charakter – majú radi pohodlie a komfort. Z ich vytrvalosti však môže vzniknúť tvrdohlavosť, z vernosti žiarlivosť a spoľahlivosť môže viesť k nenásytnosti, ba až k lakomosti. Spomenuté vlastnosti sú orientované predovšetkým na dosiahnutie vlastného blahobytu a bezstarostného života. Skôr či neskôr príde Býk k majetku a obvykle si ho udrží. Váži si peniaze a majetok rovnako ako rodinu. Imponuje mu veľkosť. Má rád všetko veľké, ale praktické.

Drieme v nich skrytá energia žiadosti a túžby, ktorá je často potláčaná. No keď sa niečím vyprovokovaná uvoľní, exploduje ako sila vulkánu. Býci neplytvajú silami a len veľmi silné impulzy ich vedia vyviesť z rovnováhy. Býkova povaha je zriedka impulzívna, keď sa však naozaj rozčúlia, sú zúriví ako býk – prudkí, tvrdohlaví, neústupčiví, zaťatí – spravidla na veľký údiv tých, čo Býka vyprovokovali. Dôvodom jeho zúrivosti môže byť partnerova nevera alebo podraz zo strany priateľov. Chúlostivým záležitostiam sa radšej vyhýbajú. Ich heslom je: ” Čo nevidím, neexistuje!”. Potrebujú mať pevnú pôdu pod nohami, odmietajú neisté experimenty a stavajú na solídnych základoch.

Býci sa pýšia hlavne silou charakteru, ktorá však môže ľahko vyústiť v tvrdohlavosť. Typickým správaním je pasivita. Býk sa ponáhľa pomaly a všetko si dôkladne premyslí. Je to prevážne domáci tvor. Zmena ho vie vyviesť z miery.

Býci majú väčšinou dobrú pamäť, ľahko sa učia, majú bohatú predstavivosť a intuíciu. Aj keď majú radi pokoj a pohodlie, taktiež majú zmysel pre praktické činnosti. Sú veľmi zruční, citliví, jemnocitní, majúci vzťah k prírode, vedám a umeniu. Sú totiž známy svojou túžbou zabávať okolie a preto sa stávajú vyhľadávanými spoločníkmi. Býci sa totiž snažia nájsť potešenie v každej situácii.

veštice online