Vône ovplyvňujú naše životy viac, než sa môže zdať

Vône

Čuch je jedným zo základných zmyslov človeka. Jeho význam je oveľa väčší, než si mnohokrát uvedomujeme, veď práve jeho prostredníctvom vnímame rôzne pachy a vône. To, že rôzne druhy vôní na človeka značne pôsobia, bolo známe snáď už od praveku. Tiež v starovekých civilizáciách pútali vône veľkú pozornosť a vzápätí našli svoje využitie nielen v parfumoch, ale aj pri najrôznejších magických a náboženských rituáloch, vôňa využívali šamani a liečitelia, používali sa tiež na navodenie zmeneného stavu vedomia, pri meditáciách, predpovedaní budúcnosti a podobne.

Na čo všetko majú vône vplyv?

Pomáhajú rozpoznať nebezpečenstvo

Práve prostredníctvom čuchu môže byť človek varovaný pred potencionálnym nebezpečenstvom. Pravdepodobne spozornie, ak zacíti štipľavý dym alebo dokonca plyn. Rovnako tak nás môže varovať, aby sme nezjedli závadné alebo dokonca jedovaté jedlo. Aj keď pokrm vyzerá lákavo, pravdepodobne mu odoláme, ak nám vôbec nevonia alebo dokonca podivne smrdí.

Dokážu pomôcť pri zdravotných problémoch

S týmto poznatkom pracuje predovšetkým aromaterapia, ktorá využíva rozličných vôní k naštartovaniu liečebných procesov v tele. Svieže vône nás dokáže účinne povzbudiť, dodať energiu, iné pôsobia proti nachladnutiu, bolesti v krku alebo uľavujú pri dýchacích ťažkostiach a sú aj také, ktoré si vedia poradiť s nepríjemnou bolesťou hlavy.

Ovplyvňujú psychické rozpoloženie

Vône majú priamy vplyv na naše emócie, preto tiež dokážu veľmi účinne pôsobiť na našu psychiku. Záleží na konkrétnej vôni, niektoré majú významné upokojujúce účinky, odstraňujú vnútorné napätie, nervozitu, stres. Iné naopak povzbudia a napomôžu prekonať letargiu.

Podporujú uchovávanie spomienok

Čuch je pre človeka veľmi dôležitý pre vnímanie okolitého sveta. Veď aj malé bábätká si pamätajú svoju mamičku práve podľa jej špecifickej vône. Práve vôňa dokážu uchovať naše spomienky nielen na detstvo. Každý z nás má v pamäti uložené určité vône, ktoré mu vyvolajú určité dávne momenty a udalosti – môže ísť o vôňu tabaku, vanilkových rožtekov alebo napríklad čerstvo upečeného chleba.

Navodzujú pocit čistoty

Stačí si predstaviť čerstvo vyprané prádlo, to väčšine z nás “vonia čistotou”. Aviváže, čistiace domáce prostriedky, umývací prostriedok na riad, ale aj rozličné bežné hygienické prostriedky od mydiel až po sprchové gély a šampóny – to všetko sú pomôcky, ktoré snáď každý z nás vyberá s ohľadom na to, aby nám príjemne voňali.

Rituálne vyčistia priestor

Tajomná moc vôní sa využíva tiež pri vydymovaní, ktoré slúži napríklad na prečistenie priestoru od negatívnej energie, k ochrane pred vstupom zlých síl alebo k celkovému ozdraveniu atmosféry a rodinných vzťahov. K vydymovaniu slúžia rôzne druhy driev, bylín alebo napríklad vonných živíc.

Ovplyvňujú výber partnera

Nesmieme zabudnúť ani na to, že práve vôňa podvedome ovplyvňuje správny výber partnera. Snáď každý niekedy zažil situáciu, keď vzťah stroskotal práve na tom, že v ňom chýbala ona povestná príťažlivosť či chémia, skrátka a dobre, dotyčný nám “nevoňal”.

Túžite nájsť životného partnera?
Chcete, aby sa k vám váš muž správal lepšie? Cítite, že vám starosti prerastajú cez hlavu? Poraďte sa s vešticou, aké kúzlo by mohlo vyriešiť vaše problémy.

veštice online