Pôvabný a čarovný vlčí mak

vlčí mak

Vlčí mak je pravdepodobne jedným z vôbec najkúzelnejších lúčnych kvetov, s ktorým sa môžeme v našej prírode stretnúť. Pre svoj pôvabný a výrazný vzhľad kvetov priťahuje pozornosť všetkých ľudí vrátane malých detí. Veď snáď každá malé dievčatko si aspoň niekedy vyskúšala vyrobiť nežnú makovú bábiku jednoduchým pretočením červených okvetných lístkov tak, že z nich vznikla sukienka.

Táto rastlina s výraznými kvetmi je významná okrem iného aj tým, že má zaujímavé liečivé a magické účinky. Poďme si tie najdôležitejšie z nich predstaviť.

Vlčí mak

Vlčí mak čiže mak vlčí je jednoročná rastlina z čeľade makovitých. Môžem dorastať až do necelého 1 metra výšky a vyniká predovšetkým svojimi výraznými sýto červenými kvetmi. Tie sú zložené zo štyroch veľkých korunných lístkov, uprostred sa nachádzajú tyčinky červenofialovej farby. Z nepríliš vetvenej byle vyrastajú listy, pre ktoré je typický ich zubatý okraj. Plodom je tobolka čiže makovica, v ktorej sa ukrýva veľké množstvo drobných semienok.

Liečivé účinky vlčieho maku

Vlčí mak obsahuje celý rad zaujímavých liečivých látok, okrem iného napríklad alkaloidy, triesloviny, slizové látky či kyselinu mekónovú. Pre liečivé účely je možné ho používať v čajových zmesiach, spracovávať do podoby sirupu, tinktúry alebo napríklad pridávať čerstvý do zeleninových šalátov.

A aké sú teda liečivé účinky vlčieho maku? Je vynikajúcim liečivým prostriedkom pri dýchacích ťažkostiach, kedy je vhodný napríklad pri astme či zápale priedušiek. Pretože okrem iného podporuje vykašliavanie a uľavuje pri kašli a zachrípnutí, je tiež vhodným prírodným liekom na prechladnutie. Zároveň sa uvádza ako účinný pomocník pri boji s nespavosťou a pozitívne pôsobí tiež pri depresiách alebo skleslej nálade. Okrem toho má priaznivý vplyv na zažívanie

Magické účinky vlčieho maku

Vlčí mak je zasvätený vodnému živlu, má teda ochladzujúce a zvlhčujúce vlastnosti. Súvisí tiež s ženským princípom, preto sa v mágii používa napríklad k podpore plodnosti, vzniku nového života. Obracať sa k vlčiemu maku môžu ženy, ktorým sa nedarí otehotnieť. Vlčí mak dokáže privolať aj blahobyt, dobrú úrodu, bohatstvo a celkovo dostatok až nadbytok.

Je vhodný ako podporný prostriedok pre prehĺbenie senzitívnych schopností, preto je vynikajúci pomocník pri veštení. Dokáže vyvolať prorocké sny, ktoré zobrazujú udalosti, ktorá sa ešte len stanú. Okrem toho je vlčí mak magickou rastlinou, ktorá dokáže naprávať chaos, neusporiadanosť, zmätok. Naopak, do života vnáša poriadok. Pôsobí tiež proti zlu, negatívnej energii a čiernej mágii. Je preto vhodný do ochranných talizmanov.

Nesmieme zabudnúť ani na to, že je dôležitým symbolom sebaobetovania a nesmrteľnosti.

A ešte pár praktických rád záverom. Ak chceme posilniť magické účinky vlčieho maku, môžeme si na pomoc prizvať minerál turmalín, ktorý posilňuje jeho účinky. Čarovanie s vlčím makom by sme mali vykonávať v čase novu, vtedy má totiž táto rastlina vôbec najväčšiu silu.

Veštenie online
Netrúfate si sami na čarovanie? Nevadí, ak aj napriek tomu chcete zmeniť svoj život, môžete sa skúsiť obrátiť na kartárku alebo vešticu.

veštice online