Odvetvie alternatívneho liečiteľstva v skratke

Odvetvia alternatívnej medicíny

Akupunktúra

Akupunktúra je súčasťou tradičnej čínskej medicíny. Vychádza z poznatkov, že na ľudskom tele sa nachádzajú zvláštne body, prostredníctvom ktorých je možné ovplyvňovať zdravotný stav človeka. Podľa diagnostikovaných ťažkostí sa do konkrétnych bodov zabodávajú tenké ihličky.

Akupresúra

Je veľmi podobná akupunktúre, nepracuje ale s ihličkami, na akupunktúrne body totiž pôsobí tlakom.

Aromaterapia

Aromaterapia pracuje predovšetkým s vonnými éterickými olejmi. Ich príjemná vôňa dokáže ovplyvňovať myseľ človeka, jeho náladu, psychickú pohodu a dokáže pôsobiť dokonca celkovo na jeho zdravotný stav.

Bachove kvetové esencie

Cieľom je navodiť u človeka rovnováhu, a to po stránke telesnej i duševnej. Bachove kvetové esencie zahŕňajú celkovo 38 esencií z voľne rastúcich stromov a kvetov, každá z nich pôsobí trochu odlišne, všetky ale priaznivo pôsobia na potlačenie negatívnych emócií (napr. Hnevu a výbušnosti).

Bankovanie

V tomto prípade sa na liečbu používajú sklenené banky, ktoré sa prikladajú na konkrétne časti ľudského tela tak, že vzniká podtlak. Bankovanie slúži najmä na liečbu bolesti chrbta, hlavy, pohybového aparátu a má uľavovať aj pri reumatizme. Niekedy sa možno stretnúť aj s termínom vakuoterapie.

Bylinkárstvo (fytoterapie)

Ľudové liečiteľstvo, ktoré pracuje s prospešnými účinkami bylín a korenín, existuje snáď vo všetkých kútoch sveta, prastarú tradíciu má tiež u nás. Bylinky je možné využiť mnohými spôsobmi, patria k nim napríklad liečivý odvar, nálev, kúpeľ, možno ich tiež spracovávať do rôznych mastí hojivých balzamov.

Gemmoterapia

Gemmoterapia má veľmi blízko práve k bylinkárstvu. Líši sa však tým, že na liečbu používa špeciálne kvapky, ktoré sú vyrobené z pukov a púčikov konkrétnych druhov bylín a stromov. Koncentrácia prospešných látok je totiž práve v tejto časti rastlín veľmi výrazná.

Homeopatia

K liečeniu používa homeopatia látky, ktoré sú ale veľmi zriedené. Ku každému človeku sa snaží pristupovať holisticky (teda celsotne) a jeho problémy vníma v kontexte mnohých ďalších súvislostí.

Chiroprax

Toto odvetvie alternatívnej medicíny sa zameriava predovšetkým na nápravu pohybového ústrojenstva, pomáha pri ťažkostiach s chrbticou a bolesťami chrbta alebo problémy s kĺbmi. Spočíva v rôznych prepracovaných manipulačných technikách s pacientom, ktoré majú priniesť úľavu od bolesti a napraviť konkrétny zdravotný problém.

Makrobiotická strava

Tiež zásady makrobiotickej diéty môžeme zaradiť medzi odvetvia alternatívnej medicíny. Základom je zaraďovať do jedálnička aspoň na 50% obilnú stravu a hojne aj zeleninu, strukoviny, prípade tiež semená, orechy, ovocie a ryby. Makrobiotika má priaznivo ovplyvňovať fyzický a psychický stav človeka, udržiavať jeho zdravie v rovnováhe a pomáhať pri prípadných zdravotných problémoch.

Moxovanie

Pri moxovaní sa konkrétne miesto na tele prehrieva, a to za pomoci tepla horiacej paliny. Výsledkom je uvoľnenie zablokovaných dráh či bodov v tele, obnovenie plynulého prúdenia energie. Moxovanie, ktoré vedie k harmonizácii tela a duše, je súčasťou tradičnej čínskej medicíny.

Psychotronika

Využíva paranormálnych schopností nadaných ľudí, na liečenie sa často používa iba ich mentálna sila. Niektorí liečia napríklad prikladaním svojich rúk na telo postihnutého, iní dokážu uľaviť od zdravotných ťažkostí aj na diaľku.

Tradičná čínska medicína

Tradičná čínska medicína je tisícročia starým uceleným liečiteľským systémom. Má prepracované metódy prevencie, vyšetrenia a následnej terapie. Využíva prastarých znalostí účinkov liečivých bylín a ich zmesí, pracuje aj s akupunktúrou, akupresúrou, masážami a zdravým stravovaním.

Túžite nájsť tú správnu cestu k zlepšeniu života?
Alternatívna medicína sa snaží človeku pomôcť. Niekedy je však potrebné, aby zmenu začal on sám. A práve veštica môže pomôcť nájsť tú správnu cestu k zlepšeniu života.

veštice online