Nájdite si chvíľku času aj na seba a začnú sa diať zázraky!

Ako si na seba nájsť čas

Pozná to snáď úplne každý z nás, ten pocit, že mu povinnosti takpovediac padajú na hlavu. Doba je hektická, nároky vysoké, ale kde vziať čas to všetko stíhať? Práca, služobné cesty, doprava detí do škôlky, školy, na krúžky, učenie sa s nimi, starostlivosti o domácnosť, nezanedbávanie manžela či manželky, veľakrát aj starostlivosť o starnúcich rodičov … A ten výpočet by mohol obvykle pokračovať ďalšími a ďalšími povinnosťami. Ťukáte si na čelo, že v tom všetkom zhone by ste si mali urobiť čas ešte sami na seba?

Čas na seba má zmysel

Skúste sa na chvíľku zastaviť. Naozaj na chvíľočku. A popremýšľajte, čo by ste robili, keď by ste mali na seba čas. Zabudnite na to, že by ste voľno využili na umytie okien a dobiehania iných restov. Bola by to doba určená len a len pre vás. Už vás niečo napadá? Cestovanie, šitie, čítanie kníh, maľovanie, založenie skalky, masáž, pedikúra, dlho odkladaná káva s kamarátkou, leňošenie v posteli, nekonečný relaxačný kúpeľ pri sviečkach.

Určite aj vás napadlo niečo, do čoho by ste sa s chuťou pustili. Lenže vás blokuje čas, ktorý na seba údajne nemáte. Áno, je tam to slovíčko “údajne”. Hoci sa to zdá nemožné, vy ten čas máte. Veď váš život je len a len vo vašich rukách a je na vás, ako ho prežijete.

Nájsť si chvíľku pre seba môže každý

Všetko je v rukách každého z nás. Úplne každý z nás má deň, ktorý je dlhý 24 hodín. Ani o minútu dlhšie alebo menej. A na každom z nás je, čím deň zaplníme. Základný kameň úrazu býva v organizácii času a povinností. Bežne a takmer každý deň sa uvoľní chvíľa, ktorú môžeme potenciálne využiť sami pre seba. Lenže namiesto toho, aby sme si napustili vaňu a na chvíľu si vydýchli, ideme pokosiť trávnik, umyť horu riadu alebo sa vrhneme na upratovanie.

Riešením je viesť si diár každodenných povinností a mať rozvrh bežných činností. A do rozpisu nezabudnúť pripísať aj čas, ktorý bude určený iba nám a nebudeme sa s ním deliť s nikým ani ničím ďalším. Je nutné nečakať, až vznikne v nabitom programe pár minút voľna, to voľno si totiž musíme zorganizovať a zariadiť my sami.

Ako získať čas navyše? Ten, kto nežije úplne sám, by nemal zabúdať na delenie povinností medzi ostatných členov domácnosti. A je úplne jedno, že manžel bude pri vynášaní odpadkov brblať a dcéra umýva riad ledabolo. Mnohé ženy si kvôli perfekcionizmu priberajú ďalšie a ďalšie povinnosti iba na seba, čo vedie k ďalšej frustrácii z toho, že nemajú chvíľočku na seba.

Ďalším osvedčeným spôsobom je robiť veci efektívne. Celkový upratovanie domácnosti sa dá urobiť pomerne rýchlo a zároveň dôsledne, keď je stanovený jasný systém. Človek sa do práce skrátka oprie s veľkou vervou ako obvykle, vďaka čomu má všetko rýchlejšie hotové a ušetrí mnohokrát nemalú časť dňa.

Mám na seba čas!

Akonáhle si na seba človek dokáže urobiť čas, ovplyvní to pozitívne celý jeho život. Je jedno, čomu sa bude v danej “chvíľke pre seba” venovať, či bude háčkovať, sadiť ruže alebo leňošiť s knižkou v posteli. Každopádne by to mala byť činnosť, ktorá dotyčného bude napĺňať a bude mu ho tešiť.

Výsledok podobných chvíľok na seba nenechá dlho čakať. Medzi obvyklý efekt patrí dobrá nálada, viac energie, kvalitnejší spánok, menej stresu, väčšia sebaistota, pocity šťastia a pohody. Pozitívny efekt sa navyše neskôr zákonite odrazí aj na samotnom fyzickom zdraví. A to už je pekný riadok dôvodov, prečo sa oplatí si na seba čas urobiť, nemyslíte?

Neviete si rady?
Neviete si rady s organizáciou dňa, ako správne vyvážiť povinnosti a radosti? Poradiť môže aj veštica, ktorá často vidí aj to, čo si sami neuvedomujete.

veštice online