Magický durman má halucinogénne účinky

Jedovatý durman obyčajný a jeho magické účinky

Svet rastlín je nádherný a neuveriteľne pestrý. Mnohé z rastlín sa ľudia v priebehu dejín naučili využívať ku svojmu prospechu. Niektoré z nich tak našli svoje uplatnenie ako potrava, ďalšie poslúžili na výrobu tkanín a iné na liečenia zdravotných neduhov. Väčšina má tiež magické účinky, ale tie sú u niektorých rastlín výrazne silnejšie ako u iných. Z hľadiska čarovania je jednou z tých vôbec najdôležitejších rastlín durman obyčajný.

Zoznámenie s durman

Durman je rastlina dorastajúca do výšky približne jedného metra. Upúta svojimi vajcovitými listami, ktoré majú zubato vykrojený okraj a predovšetkým trúbkovitými kvetmi bielej farby. Plodom je tobolka, v ktorej sa ukrýva veľké množstvo hnedých semienok obličkovitého tvaru. Má mnoho malebných ľudových názvov, hovorí sa mu napríklad anjelská trúbka, panenská uhorka alebo vlčie jablko.

S touto rastlinou sa môžeme stretnúť aj u nás, a to dokonca aj na rumoviskách. Ale pozor na ňu! Prečo? Durman je totiž silne jedovatý. Po požití akejkoľvek časti rastliny (je veľmi horká) sa u človeka dostavia nepríjemné ochromujúce a omamné účinky. Medzi symptómy patrí napríklad rozšírenie očných zreníc, sčervenanie, neistá chôdza, silné búšenie srdca a bežné sú dokonca pocity hrôzy, zmätenosť a ďalšie problémy s vnímaním svojho okolia. Otrávený človek má často veľké problémy komunikovať. V tom najhoršom prípade môže nastať aj smrť.

Durman a kúzla

Jedovatosť durmanu je však previazaná s jeho magickými účinkami. Tých si všimli dokonca už indiáni, ktorí rastlinu využívali pri rôznych rituáloch alebo tiež v prípade príliš bolestivých a komplikovaných pôrodov. Skôr než vnútorne (hrozí smrteľné predávkovanie) sa ale používala bylina napríklad v mastiach alebo napríklad ako kadidlo. Známy a používaný ako magická rastlina bol tiež v Číne alebo Indii.

V akých rituáloch sa durman používal? Veľmi cenený bol ako pomocník pre šamana, čarodejníka alebo veštca, ktorému pomohol dosiahnuť tranzu, odhaliť budúce udalosti alebo mu umožnil astrálne cestovať, teda dočasne opustiť svoje vlastné fyzické telo. Pre svoje účinky bol durman využívaný stredovekými alchymistami, stal sa jednou z nevyhnutných zložiek ich čarodejníckych mastí.

Ako veľmi účinný ochranný amulet proti všetkým negatívnym energiám a zlým úmyslom slúži kožený vačok naplnený semenami durmana, ktorý sa zavesí na krk. Ak kúsky durmanu rozhádžeme okolo svojho obydlia, budeme mať istotu, že bude náš dom ochránený pred zlými duchmi, ale aj ľuďmi s nečestnými úmyslami.

V menšej miere dokáže táto inak prudko jedovatá rastlina veľmi pomôcť pri rôznych zdravotných problémom, preto sa využíva tiež v lekárstve. Pomáha totiž pri bolestiach, pôsobí proti nespavosti aj proti nepríjemným kŕčom a je úspešná aj pri zmierňovaní príznakov Parkinsonovej choroby. Sami liečbu ale radšej neskúšajte.

Chcete nahliadnuť do budúcnosti?
S durmanom rozhodne nie je radno si zahrávať. Jeho mágia je príliš silná pre bežného smrteľníka. Ak vás však láka nahliadnuť do budúcnosti, môžete využiť iné metódy – osloviť našu vešticu.

veštice online