Magická sedmička – viac než symbol šťastia

sedmickaČíslo sedem patrí k tým najobľúbenejším. Mnoho ľudí verí, že prináša šťastie. Význam sedmičky je však podstatne hlbší. Má tiež magický a náboženský kontext.

Táto číslovka už od pradávna púta pozornosť ľudí a odráža sa v mnohých oblastiach. Sedem je dní v týždni, rovnako ako starovekých divov sveta, farieb dúhy, smrteľných hriechov alebo napríklad tónov v hudobnej stupnici.

Za siedmimi horami a siedmimi riekam

“Za siedmimi horami a siedmimi riekami,” tak začína nejeden rozprávkový príbeh a dáva sedmičke doslova čarovný nádych.

So svetom kúziel je však magická číslovka prepojená ešte viac. Rozprávkoví draci totiž mávajú sedem hláv. A medzi rozprávkovými bytosťami nájdeme vedľa princezien a princov (ktorí zachraňujú princezné pred sedemhlavými drakmi), kráľovien a kráľov, škriatkov, víl, černokňažníkov a mnohých ďalších. Sedmička však nepatrí len k rozprávkam. Kým Sedmoro krkavcov je príbehom pre deti, slávny americký western nesie názov Sedem statočných, japonský film zase Sedem samurajov. A to zďaleka nie je všetko. Číslo 7 bolo celé stáročia tiež číslom mágov a čarodejníkov.

Kult Mesiaca

Sedmička je spájaná s lunárnym cyklom. Ten totiž tvoria štyri sedemdňové fázy. Sedem dní napĺňa v bežnom kalendári týždeň.

Na nebi sa sedmička odráža aj v súhvezdí Veľký voz, ktoré tvorí práve sedem hviezd. Sedem je tiež nebeských telies, ktoré možno na oblohe pozorovať voľným okom. Vedľa Mesiaca a Slnka ide o planéty Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn. To si uvedomovali už starí Sumeri. Aj z toho dôvodu pre nich bola sedmička odrazom celistvosti a dokonalosti.

Znamenie dokonalosti

Kresťania veria, že celý svet vznikol za sedem dní. Aj preto sa číslovka spája s dokonalosťou a úplnosťou. Sedmička je synonymom božstva, múdrosti a poznania. Má byť kľúčom k šťastiu. Svätý Augustín spája sedmičku nielen s dokonalosťou, ale aj univerzom – všeobecnosťou.

Sedemdňové trvanie mala však aj biblická potopa. Sedem je kresťanských hriechov, ale aj cností, radostí a bolestí Panny Márie. Číslo sedem sa však netýka len kresťanstva. Spolu s trojkou ho nájdeme vo všetkých náboženských systémoch a tiež v mnohých starobylých kultúrach. Bolo vyzdvihované už u starých Babylončanov, v Indii alebo v budhizme. Sedem nebí a sedem krajín existuje v islamskej náboženskej tradícii. Sedem tiež značí počet pekelných ohňov alebo brán do pekla.

Číslo emócií

Podľa numerológie je 7 číslom emócií. Ľudia, ku ktorým sedmička patrí, emócie silne prežívajú. Patrí k nim však aj sila a intelekt. Zakladajú si na vlastnej skúsenosti a intuícii, sú nezávislí a túžia po poznaní.

Ktoré čísla ovplyvňujú váš život?
Je sedmička aj vašim šťastným číslom alebo vám osud priradil číslo iné? Opýtajte sa numerológa! Numerológ dokáže rozkódovať čísla vášho narodenia, ktoré v sebe nesú rad informácií. Odkrývajú minulosť a poodhalia budúcnosť. Pomôžu vám v mnohých praktických veciach bežného života.

veštice online