Kúzelné pieskové mandaly z Tibetu

Kúzelné pieskové mandaly z Tibetu

Mandaly sú v posledných rokoch veľmi obľúbené, nielenže sú to krásne geometrické obrazce, ktoré svojím vzhľadom upútajú pozornosť snáď každého človeka, ale zároveň majú dôležitú symboliku a magický význam. Zvláštnym fenoménom sú pieskové mandaly z Tibetu.

Vytvoriť sypanú mandalu z piesku zaberie celé dni

Kým u nás sa stretávame predovšetkým s mandalami, ktoré sú maľované, v Tibete, Nepále a Indii existuje zvláštny duchovný rituál, ktorý spočíva v prácnej a zdĺhavej tvorbe mandál sypaných z piesku. Je spojený s budhizmom a celý proces často mníchom zaberie dlhé dni a niekedy dokonca aj mesiace, vyžaduje obrovské úsilie, sústredenie a trpezlivosť. Pomocou trubíc nanášajú milióny a milióny farebných zrniečok piesku na vopred určené miesta podľa presne danej predlohy. Aby vznikajúci geometrický obrazec nijako nenarušili, väčšinou dokonca nosia masky, ktoré zabraňujú nechcenému poškodeniu mandaly dýchaním.

Tibetská mandala má určitý daný vzhľad, predstavuje kruh vo štvorci. Je v tom ukrytá dôležitá symbolika. Kruh (koleso) je božským znamením, ktoré znázorňuje nebo a nekonečnosť, zatiaľ čo štvorec spája človeka so zemou. Kruh aj štvorec majú spoločný stredový bod, ten predstavuje dôležitý začiatok a zároveň aj koniec celého systému.

Hotovým dielom sa dlho nepokocháte

Kým tvorba tibetskej piesočnej mandaly je nesmierne náročný proces, ktorý zaberie veľa času, výsledok nevydrží dlho. Práve naopak. Ako náhle je mandala konečne hotová, mnísi ju jednoducho zmetú a piesok vhodia do prúdu rieky, prípadne sa starostlivo nanesené zrnká piesku nechajú jednoducho rozfúkať vetrom.

Tento zvláštny rituál má ukázať na pominuteľnosť všetkého hmotného a znázorňuje večný kolobeh života ako takého. Práca na tvorbe mandaly je meditáciou, ktorej účelom je dosiahnuť osvietenie, porozumieť sebe samému, ale aj okolitému svetu a vesmíru. Cieľom je potlačiť vlastné ego, sebeckosť, ľudské pudy a túžby.

Skúste si sami vytvoriť podobnú mandalu

Tvorba sypanej mandaly je síce zdĺhavým rituálom, ale stojí za to si ju vytvoriť. Má očisťujúci charakter, pomáha odstrániť negatívne myšlienky, psychické napätie i stres. Naopak napomáha nájsť vnútorný pokoj, rovnováhu a harmóniu v duši. Povzniesť sa nad každodenné problémy čas od času prospeje každému z nás.

Je možné použiť farebný piesok, zrniečka rôzne sfarbenej ryže alebo akýkoľvek iný sypký viacfarebný materiál. Rovnako dobre ale poslúžia napríklad okruhliaky alebo dokonca listy stromov či sušené i čerstvé kvety. Mandalu nemusíme vytvárať iba my sami, ale môže sa na nej podieľať celá rodina alebo sa do nej môžeme pustiť spoločne s partnerom. Podobný proces je obzvlášť vhodný, pokiaľ práve prechádzame zložitejším obdobím alebo zažívame krízu vo vzťahu. Rituál sypania mandaly nám môže pomôcť nájsť tú správnu cestu z bludného kruhu, naučiť sa povzniesť nad problémami a nájsť ideálne riešenie.

Túžite po vnútornom pokoji?
Potrebujete viac porozumieť sami sebe či svojmu okoliu a necítite pevnú pôdu pod nohami? Pomôcť vám môže tvorba mandaly, ale poradiť sa môžete aj s vešticou, aby vám ukázala možné riešenia vašej situácie.

veštice online