Čachtická hrad: Jedno z najtajomnejších miest na Slovensku

Tajomný Čachtický hrad

Verejne prístupná zrúcanina hradu Čachtice je vyhľadávaným turistickým miestom. Jej ruiny sú situované na vysokom vápencovom kopci v Malých Karpatoch na západe Slovenska, pomerne nedalo hraníc s Českou republikou. Jeho história začína už v 13. storočí, kedy bol vybudovaný čoby hrad strážiaci západnú hranicu vtedajšieho Uhorska. Postupne sa striedali jeho majitelia, niekoľkokrát bol aj dobývaný, okrem iného aj slávnym českým kráľom Přemyslom Otakarom II. Svoju životnú éru ukončil hrad v roku 1670, kedy bol naposledy dobytý, vypálený a vyrabovaný. Od tej doby sa majestátna stavba začala postupne premieňať v obyčajné ruiny.

Čachtický hrad neblaho preslávila uhorská šľachtičná Alžbett Báthoryová. Tá ho na začiatku 17. storočia zdedila po svojom zosnulom manželovi a stala sa tak ďalšou jeho majiteľkou. Namiesto správy panstva ju však oveľa viac zaujímala iná a veľmi krutá záľuba. V dnešnej dobe by sme ju dokonca mohli označiť za sériovú vrahyňu. Údajne má na svojom konte celý rad zavraždených nevinných mladých dievčat. Nielenže sa postarala o ich smrť, ale mala sa vyžívať aj v ich krutom mučení a následne sa s chuťou kúpala v ich krvi. Mala na to osobitné dôvody, bola totiž presvedčená, že práve krv týchto dievčat-panien jej dokáže zaistiť trvalú krásu. Jej skutky však boli odhalené, a hoci sa vyššie postavených osôb väčšinou zákony netýkali, vzhľadom na závažnosť skutkov bola Alžbeta Báthoryová odsúdená na doživotný pobyt v žalári, kde nakoniec po niekoľkých rokoch aj zomrela.

Vzhľadom k desivej histórii Čachtického hradu nie je divu, že je dodnes opradený záhadami a majú sa tu tiež odohrávať len ťažko vysvetliteľné javy a udalosti. A pretože zrúcanina je obľúbenou destináciou turistov a výletníkov, ktorí tu niekedy aj prenocujú, práve od nich sa šíria správy o tom, že na mieste sa dejú nevysvetliteľné záhady. Majú sa tu zjavovať duše zomrelých dievčat čoby desivé hmlisté prízraky, býva odtiaľto tiež počuť zúfalý krik, nariekanie a plač. Ľudia, ktorí sú viac senzitívni, tu pociťujú podivnú negatívnu energiu a niektorí z nich musia miesto opustiť, pretože je nápor tejto sily príliš silný. Aj mnohí “obyčajní” ľudia sa na hrade necítia dobre, robí sa im nevoľno a motá hlava, bez toho, aby pre to existoval nejaký objektívny dôvod.

Vôbec najstrašidelnejším miestom má však byť Čachtické podzemie, ktoré sa rozkladá pod ruinami kostola a bývalej vinnej pivnice. Práve v tejto pivnici pod zemským povrchom sa mali odohrávať tie vôbec najdesivejšie činy zvrátenej uhorskej šľachtičnej. Tieto priestory sú takisto prístupné verejnosti, hoci len v obmedzenej miere. Podľa starých povestí mala tamojšia pivnica v skutočnosti oveľa rozsiahlejšie rozmery, takže kto vie, hrad možno ešte skrýva mnohé ďalšie prekvapenia.

Po svete sú zvláštne a tajomné miesta, ale niekto sa nemusí cítiť dobre dokonca ani vo svojom vlastnom domove. Patríte do tejto skupiny tiež? Poraďte sa s vešticou alebo kartárkou, ako prečistiť svoj domov.

veštice online