Ako jesť v zime, aby sme sa cítili svieži

Ako jesť počas zimy

Nie je snáď žiadnych pochýb o tom, že jedálny lístok priamo ovplyvňuje zdravie človeka. A nielen fyzický stav, pretože jeho skladba sa odráža aj na psychickej pohode či nepohode, vitalite a dokonca tiež nálade. Niektoré potraviny sú považované za zdravé, iné za takmer škodlivé a o ďalších sa vedú dlhoročné spory. V súčasnosti sú hitom tzv. superpotraviny a za pár rokov bude všetko možno zase úplne inak.

Bez ohľadu na aktuálne trendy v gastronómii a zdravej výžive je vhodné rešpektovať jednotlivé ročné obdobia. Vedomosti o tom, že jedálny lístok v lete a zime by sa mal líšiť, nájdeme už v prastarej tradičnej čínskej medicíne.

Jedálniček v zimných mesiacoch

Kým v lete je ponuka zeleniny a ovocia bohatá a pestrá, v zimných mesiacoch to spravidla neplatí. Rozhodne to však neznamená, že v tomto období by sme mali zanevrieť na dostatočný prísun vitamínov, minerálov, vlákniny a ďalších živín práve zo zeleniny a ovocia. Tradične je vhodné dávať prednosť tým druhom, ktoré sú regionálne alebo lokálne a ktoré zároveň vydržia od zberu až do zimy. Konkrétne sa jedná napríklad o koreňovú zeleninu (mrkva, petržlen, paštrnák, reďkovka, chren, zeler a ďalšie). V minulosti sa na zimu uchovávali potraviny v najmä v sušenej podobe, ale dôležité miesto v jedálničku hrala tiež kvasená zelenina. A práve tú možno v mrazivých mesiacoch viac než odporučiť. Zabúdať by sme nemali predovšetkým na takmer zázračnú kyslú kapustu, ktorá je skvelým prostriedkom pre posilnenie obranyschopnosti.

Pozor na prílišnú konzumáciu sladkostí, čokoládových tyčiniek a cukroviniek. Ten, kto miluje sladké, by mal radšej siahnuť po sušenom ovocí, ktoré dokáže chute účinne zahnať a navyše je cenným zdrojom vitamínov.

Potraviny, ktoré zahrejú

Vráťme sa k tradičnej čínskej medicíne. Podľa nej sú v zime najvhodnejšie potraviny, ktoré zahrievajú a sú bohatým zdrojom energie. Odporučiť možno tiež zaradiť do jedálnička tie potraviny, ktoré posilňujú obličky a močový mechúr.

S ohľadom na znalosti čínskej medicíny by sme nemali v zime zabúdať na výdatné polievky, pečené či dlhšie varené pokrmy. Nie je potrebné sa vyhýbať mäsu a dokonca ani masti, medzi prílohami vedie doteraz nám menej známa pohánka alebo bežnejšia ryža. Netreba sa obávať ani vajec, údenín, korenia (zázvor, badián, škorica a ďalších), strukovín, pšena, bulguru a podobne.

Na druhú stranu, nadmerná konzumácia takzvaných ochladzujúci potravín telu príliš nesvedčí. Niekedy môže byť dokonca príčinou narušenej imunity a opakovaných prechladnutia a viróz. Sú to napríklad citrusy (citróny, pomaranče, grepy), mäta, zelený čaj, paradajky či uhorky.

Ako jesť počas zimy?
Svoj život môže človek ovplyvniť nielen tým, ako sa stravuje. Mnohé dokážu zmeniť kúzla, osobné amulety a podobne. A výklad kariet môže byť zaujímavou nápoveďou, ako sa rozhodnúť v dôležitých životných krokoch.

veštice online