Udržujte v kondícii aj svoje duševné zdravie!

Základy duševného zdravia

Telo a duša sú dve časti jedného celku. V symbolickej reči si môžeme telo a dušu predstaviť ako súrodencov, ktorí spoločné kráčajú po rovnakej ceste ruka v ruke. Akonáhle už jeden nemôže a začne zaostávať, bude brzdiť aj toho druhého. Nie nadarmo sa hovorí známe príslovie, že v zdravom tele je zdravý duch. Ale pozor, platí to aj naopak a chorá boľavá duša sa skôr aj neskôr odrazí aj na fyzickom zdraví.

A práve preto je dôležité udržiavať si myseľ a dušu v dobrej kondícii. K tomu pomôže dodržiavanie niekoľkých základných zásad:

1. Ani najhlbšie dno nie je bezodné

Pre toho, kto prežíva veľmi zlé životné obdobie, môže byť útechou, že nič netrvá večne. Život plynie vo vlnách, raz je lepšie, inokedy zasa horšie. To znamená, že po každej noci, hoci veľmi tmavej, sa zase na obzor vyhupne slnko.

2. Hlavné je vedieť žiť v prítomnosti

Utápať sa v minulosti, v spomienkach a v myšlienkach na to, čo sme urobili zle, nikdy ničomu nepomôže. Naopak, takýto prístup zbytočne odoberá drahocennú energiu. Dobré ale nie je ani žiť prílišným plánovaním budúcnosti. Správnou cestou je život v prítomnosti, tu a teraz.

3. Je zbytočné sa trápiť, ak veci nemožno zmeniť

Mnoho ľudí venuje veľmi veľa svojej energie tomu, že premýšľa o veciach, ktoré nie je v ľudských silách zmeniť. Tiež totot je zbytočné plytvanie energiou. Kde nemožno nič robiť, je zbytočné tomu obetovať svoj čas.

4. Príliš emócií škodí

Hnev, zlosť, zloba, nenávisť, ale aj žiaľ, sebaľútosť alebo strach. To všetko sú emócie, ktoré pri nadbytku škodia. Správajú sa totiž ako huby, ktoré do seba nasávajú vitalitu a zanechávajú za sebou totálne vyčerpaného človeka.

5. Nie je dobré stále sa porovnávať

Tiež závisť je škodlivá vlastnosť. Mnoho ľudí závidí svojim blízkym, priateľom alebo známym ich život a kvôli tomu zabúdajú žiť život vlastný. Túžba sa stále niekomu vyrovnávať, byť lepší, mať viac, to všetko sú veci, ktoré nikdy neprospejú duševnému zdraviu.

6. Pozor na pesimizmus

Nedôvera v seba samého, nedostatok optimizmu a strach z budúcich dní. To sú deštruktívne záležitosti, ktoré nikdy nedovolia človeku, aby bol vnútorne spokojný a žil v harmónii. Negatívne myšlienky majú navyše schopnosť priamo privolávať zlé udalosti. Naopak, optimizmus a veselá myseľ vedú k šťastnému životu.

7. Je potrebné žiť skutočný život

Útek k predstavám, život s hlavou v oblakoch a príliš veľa fantázie. Práve to sú prekážky, ktoré človeku bránia uvedomovať si skutočný život a udržujú ho v akejsi ilúzii či bubline. Žiť skutočný život je pritom oveľa krajšie ako akokoľvek krásne fantázie.

8. Nečinnosť je deštruktívna

Bez ohľadu na svoj vek by si mal človek stále udržiavať záujmy, koníčky a prirodzenú zvedavosť. Učenie sa a nové znalosti rozširujú obzory, posilňujú múdrosť a udržujú duševnú sviežosť.

9. Nikto nie je dokonalý

Ozajstná dokonalosť v pozemskom svete neexistuje. Nemôžeme ju očakávať od nikoho v našom okolí a ani od nás samotných. Je preto zbytočná prílišná kritika a očakávania. Oveľa väčší úžitok prinesie schopnosť kompromisu, odpustenie alebo prijatie človeka takého, aký je, a to vrátane jeho prípadných chýb.

Zistite, aká je príčina vašich ťažkostí
Dôvodov, prečo sa človek necíti dobre, je celý rad. Všetko sa dá ale riešiť. Nechajte si vyložiť karty a zistite, aká je príčina vašich ťažkostí.

veštice online