Tajomstvo keltských symbolov – keltský kríž, špirála a triáda

Kelti, keltská kultúra, prepracované umenie a viera, to všetko dodnes fascinuje a púta pozornosť ľudí. Ich tzv. Laténska kultúra sa rozvíjala v období približne od polovice 5. Storočia pred n. l. až do prelomu letopočtu, kedy keltské kmene z väčšej časti podľahli rímskej vojenskej expanzii. Tiež u nás máme z tej doby mnoho archeologických pamiatok, ktoré vytvorili keltské kmene žijúce vtedy na našom území.

Medzi charakteristické znaky keltskej kultúry a umenia patria rôzne trojdielne symboly a špirály. Časté sú tiež motívy vychádzajúce z prírody (dub, imelo), znázorňujúce kolobeh života alebo znázorňujúce bojovanie. Tieto keltské motívy môžeme nájsť napríklad na nádherných šperkoch, ale najdôležitejšiu úlohu mali pochopiteľne v náboženstve.

Poďme sa spolu aspoň v skratke pozrieť na tie najdôležitejšie keltské symboly.

Keltský kríž


S keltským krížom sa môžeme stretnúť na Britských ostrovoch, najmä ale v Írsku. Najstaršie kamenné kríže boli ešte jednoduché a nezdobené, neskôr sa na nich začali objavovať rôzne keltské motívy (napríklad špirály, uzly alebo prepletence), v priebehu dejín boli ešte ozdobnejšie a niesli množstvo zložitých ornamentov alebo aj figurálnych motívov.

Ako vyzerá keltský kríž? Základom je tvar kríža a kruhu, ktorý pretína jeho ramená. Predstavuje spojenie pozemského a duchovného sveta – horizontálne a vertikálne ramená kríža značia tieto dva svety, zatiaľ čo kruh, ktorý ich obopína, tvorí ich magickú ochranu a symbolizuje celkovú celistvosť.

Kruh je tiež známym symbolom Slnka, jednotlivé ramená kríža označujú jednotlivé časti dňa (ráno, poludnie, večer a polnoc).

Keltská špirála


Tiež keltská špirála je mocný a dôležitý symbol. Má totiž naozaj silné harmonizujúce a zároveň aj upokojujúce účinky na ľudskú dušu i telo. Môže byť jednoduchá alebo trojitá, kedy symbolizuje dôležité číslo tri, ktoré je nositeľom mnohých významov. Pod číslom tri môžeme nájsť významné trojice, napríklad minulosť – prítomnosť – budúcnosť, narodenie – život – smrť a pod.

Samotná špirála znázorňuje nekonečno a zároveň večný kolobeh života, stále sa opakujúce cykly a zákonitosti na našej planéte aj v celom vesmíre.

Keltská triáda


Aj tento symbol súvisí s číslom tri. Práve trojka hrala v duchovnom živote Keltov významnú úlohu, preto sa s ňou môžeme často stretnúť v symbolickej podobe nielen na šperkoch. Keltská triáda čiže trojitý uzol opäť zahŕňa tri rôzne udalosti – najčastejšie symbolizuje pozemský svet – svet predkov – svet dokonalých bytostí.

Triáda predstavuje večný život aj jeho nekončiaci kolobeh. V podobe osobného amuletu pomáha nájsť skutočnú pravdu, pevnú pôdu pod nohami, mierni stres, ochraňuje pred negatívnou energiou a dokáže zmeniť prístup k životu ako takému.

Tajomstvo keltských symbolov
Keltské symboly možno úspešne využiť ako účinné ochranné amulety. A nielen ich. Veštica vám môže poradiť, ktorý je pre vás ten pravý a čo od neho môžete očakávať.

veštice online