Strieborné šperky v sebe ukrývajú magickú moc

Strieborné šperky v mágii

Ak by sme si mali predstaviť rebríček “top kovov”, potom jeho horné dve priečky obsadzujú snáď odjakživa iba dva kovy, a to zlato a striebro. V prírode ich vyhľadávali už ľudia v dávnom praveku. Vysoko si ich cenili nielen pre ich pôvabnou farbu a podmanivý lesk, ale náležite si ich považovali aj pre jednoduché spracovanie. Ide totiž o kujné a pomerne mäkké kovy, z ktorých možno ľahko vytvoriť aj zložito tvarované šperky.

Striebro je takmer univerzálnym kovom

Ponechajme teraz bokom nesmrteľné zlato a zamerajme na striebro, ktoré má na rozdiel od svojho “zlatého príbuzného” oveľa širšie využitie. Pre striebro je charakteristický belavý až svetlo šedý farebný odtieň a vysoký lesk. V rýdzej podobe je tento drahý kov v prírode veľmi vzácny, preto sa častejšie získava z rúd, najčastejšie olovených, a zinkových, prípadne i meďnato-niklových a cínových.

Od praveku až do súčasnosti je veľmi obľúbeným kovom používaným na výrobu rozličných šperkov, ozdôb a módnych doplnkov. Spomeňme aspoň náušnice, retiazky, prívesky, náramky, náhrdelníky, prstene, ale aj hodinky, manžetové gombíky, kravatové spony a podobne.

V minulosti bolo striebro taktiež vyhľadávaným materiálom pre výrobu príborov, tanierov, pohárov a ďalšieho kuchynského riadu. A nesmiemezabudnúť spomenúť ani fakt, že sa z neho razili mnohé mince a medaily.

Striebro má však ešte oveľa širšie využitie, a to v celom rade najrôznejších odvetví. Uveďme aspoň výrobu zrkadiel, akumulátorov, katalyzátorov, batérií a mnoho ďalších.

Tajuplné striebro magické aj liečivé

V mágii je striebro, ktoré je zasvätené Mesiacu, odjakživa vyhľadávané pre svoje neobyčajne silné ochranné schopnosti. Možno ho teda odporučiť ako vhodný kov pre osobný talizman, ktorý chráni svojho nositeľa a zaisťuje mu hladký priebeh pri ďalekých cestách, pri pracovných pohovoroch, dôležitých skúškach a podobne. Je možné ho nosiť v podobe šperku, kedy sa jeho účinnosť ešte zvýši, ak bude mať podobu konkrétneho symbolu – podkovy, stromu života, pentagramu v kruhu a podobne. Prípadne je možné zvoliť klenot, ktorý bude navyše osadený drahým kameňom. Aj v tomto prípade sa oplatí vyberať kameň nielen podľa vzhľadu a farby, ale aj podľa jeho magických schopností.

Striebro je známe svojimi výnimočnými antibakteriálnymi a antiseptickými vlastnosťami. Obľúbené je najmä vo forme takzvaného koloidného striebra, ktoré vzniká špecifickým elektrochemickým procesom. Striebro a jeho soli sa tradične používajú aj v homeopatii a musíme spomenúť aj na striebornú ihlu v akupunktúre, kedy práve tento kov priamo ovplyvňuje výsledný liečebný efekt. Práve kvôli liečivým vlastnostiam sa častice striebra používajú aj v niektorých kozmetických prípravkoch, a to najmä v takých, ktoré majú za úlohu starať o pokožku.

Potrebujete poradiť?
Máte doma strieborné šperky, ale neviete, ako ich správne nosiť, aby mali aj liečivé a magické schopnosti? Stačí sa poradiť s vešticou a vyťažiť z týchto kúzelných klenotov maximum.

veštice online