Spoznajte svoje vnútorné hodiny podľa čínskej medicíny

Vnútorné hodiny podľa čínskej medicíny

Podľa poznatkov tradičnej čínskej medicíny sa v priebehu dňa pravidelne premieňa aktivita jednotlivých orgánov v tele. V určitý čas vykazuje konkrétny orgán maximálnu aktivitu, inokedy je naopak v útlme a odpočíva. Pochopenie tohto prirodzeného rytmu je vynikajúcoou cestou k tomu, aby sa človek cítil lepšie, bol zdravší, svieži a vitálnejší.

Orgánové hodiny a ich cyklus

Je dôležité rešpektovať biorytmus vnútorných hodín. Len tak bude telo správne fungovať, v opačnom prípade dôjde k narušeniu rovnováhy, a to môže ďalej spôsobovať napríklad vyčerpanosť a stálu únavu, zažívacie ťažkosti a môže dôjsť aj k ochoreniu.

V priebehu dňa vyvíja každý orgán svoju maximálnu aktivitu približne počas dvoch hodín v konkrétnom čase. Naopak v dobe o 12 hodín skôr alebo neskôr je naopak v útlme, kedy je oslabený a “odpočíva”.

Žlčník
23:00 až 1:00
Ten, kto sa práve v túto dobu často budí alebo sa necíti dobre, by mal spozornieť. Môže ísť totiž o signál, že práve so žlčníkom nie je všetko úplne v poriadku. Tento orgán je v tieto dve nočné hodiny vo svojej vrcholnej aktivite.

Pečeň
1:00 až 3:00
Je to obdobie, kedy telo najviac odpočíva a naberá silu do nového dňa. Zároveň prebiehajú hlavné detoxikačné procesy práve prostredníctvom pečene. Určite nie je vhodné v túto dobu ponocovať alebo dokonca popíjať alkohol.

Pľúca
3:00 až 5:00
Ľudia budiaci sa v tento čas môžu mať oslabené pľúca. Niet divu, že k ránu zle spia napríklad astmatici alebo tí, ktorí veľa fajčia a svoje pľúca tým nadmerne zaťažujú.

Hrubé črevo
5:00 až 7:00
Telo sa pomaly začína prebúdzať do nového dňa. A pretože práve ráno je aktivita hrubého čreva najvyššia, je dobré sa okrem bežnej hygieny i vyprázdniť.

Žalúdok
7:00 až 9:00
Ideálny čas na raňajky, ktoré dodajú telu potrebné živiny a vitamíny. Žalúdok je vo svojom maxime, keď je pripravený bez problémov stráviť aj výdatnejší pokrm, z ktorého potom človek čerpá energiu na nadchádzajúci deň.

Slezina a pankreas
9:00 až 11:00
Dopoludnie sa nachádzajú vo svojej maximálnej výkonnosti dva dôležité vnútorné orgány – slezina a pankreas. Nastáva ideálny čas pre desiatu, ktorá môže obsahovať aj cukry, telo si s nimi totiž práve teraz dokáže najlepšie poradiť.

Srdce
11:00 až 13:00
Naše srdce pracuje na svoje maximum okolo poludnia. Nevhodné je príliš ťažké jedlo, nadmiera kávy alkoholu a čohokoľvek, čo príliš zvyšuje krvný tlak alebo zaťažuje organizmus. Niekedy nastáva útlm, vtedy možno odporučiť zdravotnú prechádzku alebo všeobecne pobyt na čerstvom vzduchu.

Tenké črevo
13:00 až 15:00
Skoré popoludňajšie hodiny možno odporučiť k fyzickej aj duševnej aktivite. Je to doba ideálna pre prácu a inú činnosť, ktorá nám pôjde pravdepodobne vôbec najlepšie od ruky. Človek je v tomto čase vnímavejší, bystrý a zvládne aj väčšie zaťaženie.

Močový mechúr
15:00 až 17:00
Pitný režim počas dňa je dôležitý. A na pitie je vhodné pamätať obzvlášť v týchto popoludňajších hodinách, kedy je na vrchole svoje aktivity práve močový mechúr. Všeobecne je dobré podporiť vylučovanie, či už pitím žihľavového čaju alebo napríklad návštevou fínskej sauny.

Obličky
17:00 až 19:00
Po močovom mechúre prichádzajú na rad samotné obličky. Aby bola ich funkcia správna, nemali by sa k večeru nadmerne zaťažovať. Rozhodne nie je vhodná konzumácia alkoholu a takisto kávy či nadmerného množstva čierneho čaju. V prípade pobytu v chlade je potrebné pamätať na dostatočné oblečenie a chrániť aj oblasť bedier, aby nedošlo k prechladnutiu obličiek.

Obal srdce
19:00 až 21:00
Na svoj maximálny výkon pracuje obal srdca. Kým fyzické telo sa pomaly chystá na spánok a odpočinok, psychika je stále v perfektnej kondícii. Tieto večerné hodiny sú tak ideálne k učeniu, tvorivej činnosti, ale aj na čítanie alebo počúvanie obľúbenej hudby.

Tri ohrievače
21:00 až 23:00
Tradičná čínska medicína pracuje aj s osobitným pojmom “tri ohrievače”. Zjednodušene sa jedná vlastne o akýsi neviditeľný orgán, ktorý má za úlohu rozvádzať životne dôležitú energiu do jednotlivých orgánov v tele. V tejto dobe sa odporúča celkové upokojenie, nie je vhodná fyzická ani duševná aktivita. Je to čas ísť spať a naberať sily na nový deň.

Necítite sa dobre?
Príčin môže byť celá rada. Overte si u veštice, či ste sa nestali obeťou negatívnej energie a zistite, ako sa účinne brániť.

veštice online