S nespavosťou možno zatočiť pomocou byliniek

Bylinky proti nespavosti

V dnešnej hektickej dobe nie je vôbec žiadny div, že mnoho z nás trpí nespavosťou. Akonáhle postihnutý zaľahne do postele, namiesto vytúženého spánku sa mu začnú v hlave naháňať najrôznejšie starosti, každodenné problémy a povinnosti, ktoré musí stihnúť deň nasledujúci. Prebdená noc potom prináša ďalšie problémy, únavu, nesústredenosť a napríklad tiež horší výkon v práci. Preto niektorí radšej siahnu po liekoch na spanie. Určite sa ale oplatí najskôr aspoň vyskúšať osvedčené bylinky, ktoré proti nespavosti priaznivo pôsobia.

Medovka lekárska

Medovka je pomerne nenápadná zelená bylinka, ktorú si obľúbili už naše babičky a prababičky. Neupúta síce príliš svojím vzhľadom a jej kvety možno dokonca ľahko prehliadnuť, zato však zaujme svojou príjemnou prenikavou vôňou. Medovka je skvelou liečivou bylinou pri strese a úzkosti. Utišuje rozjatrenú myseľ a dokonca dokáže pôsobiť proti psychosomatickým následkom, upokojí napríklad trasenie rúk alebo nepríjemné búšenie srdca či tieseň na hrudi. Tým, že pomáha pri nervozite, zlepšuje tiež zaspávanie a skvalitňuje samotný spánok.

Kozlík lekársky

Kozlík lekársky je bylinka s drobnými bielymi až ružovkastými kvietkami. A je jednou z najobľúbenejších liečivých rastlín, ktoré pôsobia priaznivo pri ťažkostiach so spánkom. Najlepšie zaberá v prípade, keď nemôže dotyčný zaspať vplyvom nadmerného stresu. Práve proti nemu totiž tiež účinne pôsobí. Navodzuje duševnú harmóniu, uľahčuje vyrovnať sa s ťažkou hrozivou situáciou, celkovo upokojuje myseľ. Je preto vynikajúcim prírodným prostriedkom proti stresu a nespavosti.

Levanduľa lekárska

Levanduľa si získala obrovskú popularitu predovšetkým vo francúzskom Provence, odkiaľ sa jej ohlas rozšíril po celom svete. Jej motívy nájdeme na bytovom textile, porceláne či na rôznych dekoráciách. Bola by však škoda nespomenúť, že táto nádherná fialovo kvitnúca bylinka má tiež významné upokojujúce účinky. Najčastejšie sa používa formou aromaterapia, jej vôňa je pre väčšinu ľudí veľmi príjemná, pôsobí utišujúcim dojmom, odstraňuje podráždenosť a ďalšie negatívne emócie. Je dokonca vynikajúci pri bolestiach hlavy.

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník je neprehliadnuteľný pre svoje bohaté kvetenstvo sýto žltých kvetov. V liečiteľstve i lekárstve sa používa ako účinný prostriedok proti splínu a depresiám. Je možné ho skúsiť ako prvú pomoc pred užívaním antidepresív, s tými by sa ale kombinovať nemal. Je možné, že vám ľubovník pomôže nájsť späť vnútorný pokoj a duševnú pohodu. V užívaní je potrebné postupovať opatrne, pretože zvyšuje citlivosť ľudskej pokožky na slnečné žiarenie.

Chmeľ otáčavý

Chmeľ otáčavý je pravotočivá liana, ktorá môže dosahovať pomerne veľkej výšky. Asi najznámejšie je jeho použitie ako suroviny pri varení piva. Sušené šišky majú ale tiež výrazné upokojujúce účinky, vyznačujú sa príjemnou prenikavou vôňou. Je možné ich použiť napríklad v aromaterapii alebo ich zašiť do vankúša. Vdychovanie ich vône stíši vtieravé myšlienky, uľaví od stresu a napomôže ľahšiemu zaspávaniu.

Trápi vás nespavosť?
Jedným z dôvodov môže byť strach z budúcnosti. Skúste sa poradiť s vešticou a zistiť, čo vás čaká. Možno vás to upokojí a pomôže lepšiemu spánku.

veštice online