S narcistom či manipulátorom si vôbec nezačínajte!

Ako odhaliť narcistu a manipulátora

Len málokto má to obrovské šťastie, že hneď jeho úplne prvý vážny vzťah sa stane tým osudovým. A o to viac, ak toto vôbec prvé partnerstvo vydrží. Väčšina z nás má skúsenosť s jedným, dvoma i viac rozchodmi, podľa štatistík má za sebou približne každý druhý dokonca aj rozvod manželstva.

Niekedy láska vo vzťahu skrátka vyprchá, prípadne sa objaví nevera a odchod k niekomu inému, čas od času človek šliapne vedľa a začne vzťah s niekým úplne nekompatibilným. To všetko sa v živote pomerne bežne stáva a je len na príslušnom, aby sa z nevydareného vzťahu poučil do budúcna a nabudúce začal inak a lepšie.

Bohužiaľ existujú aj vzťahy, ktoré dokážu jedného z partnerov prakticky psychicky rozdrviť. Mnohí, kto si podobným zážitkom prešli, sa bežne spamätávajú dlhé roky a jazva na ich srdci už zostane navždy. Podobne patologický a nebezpečný môže byť vzťah s narcistom alebo manipulátorom.

Narcista nie je len ten, kto sa neustále prezerá v zrkadle

Všeobecne panuje predstava, že narcista je posadnutý svojím vzhľadom a trávi hodiny pred zrkadlom. Odhaliť narcistu v skutočnosti nie je tak jednoduché, a že ho máte po svojom boku, môžete zistiť pokojne až po dlhšej dobe, čo s ním žijete. Našťastie existuje niekoľko signálov, ktoré vám môžu napovedať, že niečo nie je v poriadku.

Obzvlášť pre ženy bývajú narcisti bohužiaľ veľmi príťažlivý. Pôsobí totiž až nezvyčajne sebaisto a úspešne. Ich úspech v živote však v skutočnosti nebýva tak výnimočný, pretože si ho jednoducho dokážu majstrovsky prifarbiť a zveličiť. Narcista ale tomu, že je mimoriadnym jedincom, skutočne verí. S tým súvisí aj istá arogancia voči ostatným, ktorých nezriedka zneužíva, ak sa mu to zrovna hodí. Napospol sa orientuje iba na seba, potreby a pocity partnera prechádza ako nepodstatné. Slová ako “tolerancia” a “vzájomná úcta” sú mu úplne cudzie, za každej situácie sa snaží uprednostňovať len a len seba.

Manipulátor si upravuje fakty podľa svojej potreby

Ako už jeho názov napovedá, manipulátor dokáže takmer dokonale manipulovať so svojím okolím, blízkymi ľuďmi aj holými faktami. Robí to však natoľko šikovne, že partner len veľmi ťažko rozpozná, čo sa vlastne deje, hoci má kdesi v podvedomí pocit, že vo vzťahu niečo nie je celkom v poriadku.

Tiež manipulátori dokážu byť veľmi očarujúci a je ľahké im úplne podľahnúť. Veľmi dobre totiž vedia, čo na druhého platí, ako sa dostať do jeho priazne a presvedčiť ho, že si práve začína vzťah s niekým úplne úžasným. Rovnako tak dobre ale vie vzbudiť v partnerovi pocity viny, obzvlášť pri konfliktoch, ktoré sám rád vyvoláva, všetko otočí tak, že len ten druhý bude vinníkom, hoci je to presne naopak. Často sám seba stavia do pozície ublíženého a sťažuje sa na nespravodlivosť celého sveta.

Manipulátor je schopný vám do očí tvrdiť, že ste niečo sľúbili, hoci si toho sami nie ste vedomí. Dokáže označiť lož za pravdu a naopak, pričom neskôr to zase náhle zmení. Tým spôsobí, že partner je z jeho správania úplne zmätený a už ani sám nevie, kde je vlastne pravda. A zatiaľ čo manipulátor nešetrí kritickým hodnotením ostatných, on sám kritiku vôbec neznesie.

Vzťah s narcistom či manipulátorom sa radšej zachraňovať nesnažte

Čo s človekom vlastne urobí vzťah s narcistom alebo manipulátorom? Odpoveď je jednoduchá: “Zničí ho!”. A čím dlhšie s dotyčným človek zostáva, tým väčšia psychická troska sa z neho stane. Druhý partner sa nikdy nebude cítiť v takomto vzťahu rovnocenný a oceňovaný. Naopak, dostavia sa pocity beznádeje, menejcennosti a úzkosti. Priama a otvorená komunikácia nie je možná, preto má podriadený partner neustále tendenciu vo všetkom ustupovať, aby zabránil ďalším hádkam, v ktorých je navyše vždy označený za vinníka. Vo vzťahu s podobnou osobou je ľahké stratiť vlastný rozum, úsudok a nadhľad. Úplne však chýba pocit bezpečia, vzájomnej dôvery, opory.

Máte podozrenie, že žijete s narcistom alebo manipulátorom?
Odchod od takého človeka rozhodne nie je ľahký. Nevidíte pred sebou už žiadnu šťastnú budúcnosť? V kartách máte možno napísaný úplne iný osud, než si myslíte. Nechajte si vyložiť karty od kartárky a zistite, čo vás čaká.

veštice online