Prekonajte osamelosť a začnite znovu žiť

samota

Osamelosť sa radí k veľmi nepríjemným stavom, na ktoré sa navyše reťazí celý rad ďalších negatívnych emócií – smútok, beznádej, ľútosť, ale aj pocity strápenosti, nepochopenia či dokonca celkového zmaru. Ak samota človeka ťaží dlhodobo, nielenže doslova otrasie s jeho psychikou a psychickou odolnosťou, ale postupne sa môže prejaviť aj nepríjemnými a nezriedka aj nebezpečnými zdravotnými neduhmi.

Nejedného osamelého jedinca trápi nespavosť alebo naopak pretrvávajúca únava, vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cukru v krvi, neschopnosť koncentrácie a podobne. Z uvedeného zoznamu preto niet divu, že je vždy lepšie pokúsiť sa osamelosť prekonať a začať znova plnohodnotne žiť. Vynaložená energia sa človeku v dobrom vráti a ľutovať rozhodne nebude.

Základom je odhalenie príčiny

Je veľa rôznych dôvodov, prečo sa môže človek cítiť osamelý. Veľakrát sa jedná o “faktickú osamelosť”, kedy sú tieto pocity zviazané s konkrétnou udalosťou. Je pochopiteľné, že sa tieto pocity objavia vtedy, keď zomrie niekto z najbližších, deti dospejú a takzvane vyletia z hniezda, doteraz veľmi činorodý človek odíde do dôchodku alebo sa rozkmotrí s vlastnou rodinou a dôjde k prerušeniu kontaktov.

A hoci sa to môže zdať zvláštne, často sa stáva, že osamelosť dostihne aj niekoho, kto nie je fyzicky sám. Môže mať partnera, rozvetvenú rodinu, veľa priateľov, ale napriek tomu sa cíti neustále sám. Býva to tak vtedy, ak nefunguje vzájomná komunikácia a dotyčný sa napríklad nemôže svojim blízkym zveriť s tým, čo ho trápi, pretože by sa mu nedostalo pochopenia a možno by boli jeho problémy dokonca zosmiešnené.

Bez vlastnej aktivity sa riešenie neobjaví

Osamelý človek nezriedka rezignuje na vlastné šťastie a so svojou samotou sa zmieri. Pokiaľ sa ale nechopí vlastnej iniciatívy, cestu z bludného kruhu skutočne nikdy nenájde. Akonáhle však prekoná sám seba a chopí sa činu, dosť pravdepodobne naberú udalosti rýchly spád. Je to podobné, ako keď príde jarné oteplenie, akonáhle sa uvoľní prvá kryha ľadu, vzápätí sa za ňou objavia ďalšie a ďalšie.

Ak dotyčného trápi fyzická samota, možno vrelo odporučiť vyhľadávať spoločnosť ďalších ľudí. Je možné sa napríklad prihlásiť do klubu turistov, na kurz cudzieho jazyka, začať chodiť pravidelne plávať, prestať sa strániť mimopracovných aktivít, cestovať alebo aspoň podnikať jednodňové výlety do prírody či po pamiatkach. Skrátka robiť čokoľvek proti tomu, aby bol človek stále zavretý doma. Niekomu pomôže pre začiatok napríklad aj zaobstaranie psíka, čo so sebou zákonite nesie nutnosť ho pravidelne venčiť.

Riešenie psychickej osamelosti je väčšinou zložitejšie, pretože človek fyzicky nie je sám. Tu je kľúčové správne analyzovať, kde je problém. Nepočúva manžel a nezáleží mu na starostiach svojej ženy? Prečo? Nie je dôvodom, že o svoju ženu vlastne nestojí? A má zmysel v takomto vzťahu vôbec zostávať? Akonáhle si dotyčný ujasní, ako sa vecí majú, je opäť načase konať. Každý človek si zaslúži byť obklopený takými ľuďmi, ktorí si ho vážia a rešpektujú.

Niekedy postačí pozmeniť vnútorné nastavenie

Je pomerne bežné, že človek si v hlave samotu určitým spôsobom zakóduje. Je skrátka vnútorne presvedčený, že jeho osamelosť nemá žiadne riešenie, teda sa v nej už bude utápať naveky. Ide o negatívne emócie, ktoré majú veľkú silu a dokážu na seba nabaľovať ďalšie a ďalšie nepríjemnosti.

Riešením môže byť pozmeniť svoje vnútorné nastavenie a začať skutočne veriť tomu, že nielenže môže byť lepšie, ale že lepšie bude. Táto viera sa vyznačuje kladnou energiou a má schopnosť aktuálny stav ovplyvniť pozitívnym smerom.

Ak má človek pocit, že si sám nedokáže pomôcť, nie je hanbou vyhľadať psychologickú pomoc. Niekedy je totiž vôbec zlé, aby sa na situáciu pozrieť niekto iný s nadhľadom. Môže sa totiž ukázať, že prekonať osamelosť je v skutočnosti pomerne jednoduché, to len dotyčný riešenie svojich lapálií nevidí.

Ťaží vás samota?
Radi by ste sa dozvedeli, či konečne stretnete svoju spriaznenú dušu alebo dokonca osudovú lásku? Spýtajte sa kariet, či nie je ten pravý čas na zoznámenie.

veštice online