Prečo má zmysel nadväzovať pevné priateľstvá?

Magická sila priateľstva

Kým rodinu si nikto z nás nevyberá a už sa do nej narodí, v prípade budovania priateľstva je tomu presne naopak. Z podstatnej časti záleží práve na nás samotných, koľkých priateľmi sa obklopíme a akí títo ľudia budú. A hoci sa na rozdiel od rodinných príslušníkov nejedná o “vlastnú krv”, nadväzovať priateľstvá má rozhodne zmysel. Dobrí priatelia nás dokážu nabiť silou takmer magickou.

Len málokto nemá žiadnych priateľov

Priateľov skrátka vo svojom živote potrebujeme, a to nielen extroverti a spoločenské povahy. Aj introverti a uzavretí jedinci zvyčajne priateľov majú, len sa mnohokrát uspokoja s tým, že ich je len niekoľko, zato sú však tieto priateľstva veľmi pevné a trvalé.
Ľudí, ktorí vo svojom okolí nemajú vôbec žiadneho priateľa, obvykle vnútorne trpia. Bývajú to väčšinou samotárski a asociálni čudáci, ktorí žijú smutný život naplnený depresiami, ľútosťou a celkovou rezignáciou. Prípadne sú pre spoločnosť nebezpeční, majú mnoho negatívnych charakterových vlastností a okolie sa od nich samo odvracia.

Šesť dôvodov, prečo mať dobrých priateľov

Mať vybudovanú určitú “vzťahovú sieť” je dôležité a táto skutočnosť hrá v živote každého nemalú úlohu. Presvedčte sa o tom sami, tu je hneď XY dôvodov, prečo sa oplatí budovať a udržiavať zdravé priateľstvá.

1. Opora

Dobrý priateľ je druhému oporou v ťažkých chvíľach. Veľmi cenné je to v prípade, keď sa riešia nezhody vo vlastnej rodine, práve vtedy je veľmi vhodné mať v okolí niekoho blízkeho a zároveň nezúčastneného.

2. Zdieľanie spomienok

S dlhodobými priateľmi môžeme zdieľať spomienky na najrôznejšie zážitky a vylomeniny, ktoré sme spoločne prežili.

3. Nový rozmer

S každým novým priateľstvom je náš svet bohatší. Od svojich priateľov sa môžeme veľa naučiť, vnímame ich každodenný život, vlastnosti, spôsob komunikácie i koníčky. A zo zistených informácií sa často môžeme poučiť, získať nové zručnosti alebo dostaneme iný pohľad na konkrétnu situáciu.

4. Zdravie

Nejedna psychologická štúdia tvrdí, že ľudia obklopení kvalitnými priateľmi sú všeobecne zdravší. Človek je svojím založením tvor spoločenský a blízkosť iných ľudí potrebuje.

5. Útecha

V prípade krachu partnerstva alebo manželstva sa často neobraciame na mamičku či súrodencov, ale práve na najbližšieho priateľa. Faktom je, že dobrí priatelia dokážu väčšinou utešiť našu boľavú dušu a bez obáv sa im môžeme vyplakať na ramene.

6. Sociálna zručnosti

Kým kontakt s rodinnými príslušníkmi, ktorých poznáme už od svojho narodenia, je akosi prirodzený, komunikácia s priateľmi nás núti si nenásilne prehlbovať sociálne zručnosti, komunikačné schopnosti a empatiu. Každé priateľstvo nás skrátka niečo nové naučí.

Priateľstvo áno, ale len to kvalitné

Ako spoznať naozajstné a kvalitné priateľstvá? Stačí sa jednoducho riadiť našimi pocitmi. Čas strávený s priateľom je nám príjemný, nebojíme sa jeho zrady a nerobí nám problém s ním komunikovať prakticky o všetkom. Ak sa tak necítime, môže ísť aj o toxické priateľstvá, ktoré naopak škodia.

Máte pocit, že vám v živote chýba skutočný priateľ alebo priateľka?
Spýtajte sa kariet a odhaľte spoločne s kartárkou, kde je ukrytá pravá príčina.

veštice online