Píniová šiška – symbol najvyššieho osvietenia

Piniova siskaVo všetkom sa dá nájsť skrytá symbolika a nejaký abstraktný význam. Symboly ako obrazy rôznych predmetov hmotného sveta odovzdávajú posolstvo sveta duchovného. Nabádajú človeka k hľadaniu hlbokej pravdy.

Jedným z tých najtajomnejších symbolov, ktorý býva neprávom prehliadaný, je píniová šiška.

Píniová, alebo tiež borovicová šiška sa pritom objavuje počas celých ľudských dejín. Nájdeme ju v mnohých úplne odlišných kultúrach. A akú pravdu borovicová šiška odhaľuje? Ako znak symbolizuje pravdu najvyššiu – duchovné osvietenie.

Tretie oko

Majestátna borovica je jedným z najstarších druhov na zemi, patrí tiež k tým najodolnejším stromom. Píniová šiška je z hľadiska evolúcie predchodcom kvetenstva. Tisíce lupeňov vytvárajú úchvatnú, dokonale usporiadanú špirálu.

Tvar šišky je pritom nápadne podobný šišinke mozgovej, ktorá je centrom ľudského mozgu. Ako tretie oko je považovaná tiež za centrum duše. Šišinka má vplyv na vnímanie svetla, ovplyvňuje vedomie a snívanie, reguluje denný biorytmus. Prostredníctvom hormónov riadi meditatívne stavy, má človeka prepájať s vyšším vedomím.

Borovica ako taká je symbolom šťastia, sily, plodnosti, dlhého života a nesmrteľnosti. V starej Číne sa preto vysádzala na hroby. Drevo borovice roní živicu, ktorá býva pre svoj tvar označovaná ako skamenené slzy. Nazýva sa tiež jantár, slnečný kameň alebo zlato severu

Brána k iným svetom

Píniové šiška má otvárať bránu k iným svetom. Takto ju vnímali mnohé bájne civilizácie. Jej symbol je k videniu na pamiatkach mexických indiánov, indonézskych kmeňov alebo v indickej kultúre. Býva spájaná s kundalini silou, najvyššou formou vedomia, múdrosti a lásky. Kundalini sila stúpa podľa indického učenia pozdĺž chrbtice, býva zobrazovaná v podobe prepletených hadov. Píniovou šišku tak v reči symbolov často sprevádzajú hady.

Borovicová šiška je tiež symbolom starých Egypťanov, Grékov a Rimanov. Za svoju ju prebrala aj katolícka cirkev, okrem iného sa s ňou stretávame v kostoloch v podobe svietidiel. Tieto predmety tak dokonale prepájajú abstraktný význam píniovej šišky (osvietenie) s konkrétnou hmotnou podobou svetla.

Ako dekoratívny prvok píniova šiška neoddeliteľne patrí k renesančnému a barokovému umenia. Nájdeme ju na štítoch domov a pilieroch, nezriedka zdobia studne.
Píniová šiška tiež prehlbuje oznámenia tarotových kariet. Skrášľuje kartu Malej arkány – Kráľovnej palíc, majsterky sebapoznania. Najvyššia úroveň poznania z Kráľovnej palíc žiari práve prostredníctvom borovicovej šišky, ktorá je na konci jej palice.

Zaujíma vás posolstvo tarotových kariet či iných symbolov?
Usilujete o sebapoznanie? Zaujíma vás posolstvo tarotových kariet či iných symbolov? Obráťte sa na niektorú z našich kartárok.

veštice online