Nenechajte sa spútať a ovládnuť vlastnými strachmi

Ako bojovať proti strachu

Kto by sa niekedy v živote nebál. O seba. O zdravie. O svojich blízkych. O svoju povesť. O majetok. O domáceho miláčika. Strachy sprevádzajú ľudstvo odjakživa a môžu mať neskutočné množstvo podôb. Niektoré obavy sú oprávnené a úplne opodstatnené, mnohé sú naopak iracionálne. Napríklad strach z pavúkov (samozrejme tých nejedovatých).

Často sa však stane, že človek začne pociťovať úzkosti prakticky každý deň a aj riešiteľná prekážka v každodennom živote v ňom vyvoláva silné obavy. Niekedy dokonca prerastú v naozajstný strach, prípadne až des a hrôzu. Tieto pocity dotyčného dokážu úplne paralyzovať. Nielenže stratí zdravý nadhľad a schopnosť sa uvoľniť, vnímať aj pozitívne stránky života, ale dlhodobo trvajúci nápor strachu sa veľmi pravdepodobne odrazí aj na zdraví, či už duševnom alebo i fyzickom …

Ako sa prestať báť

Ak máte dojem, že sa bojíte či zažívate úzkosti príliš často, je načase zmeniť stratégiu. Aj so strachom možno pracovať a dá sa zvládať.

Základom je pochopiť skutočnosť príčinu. Má strach nejaký presný dôvod? Alebo sa dotyčný bojí, bez toho aby vedel prečo. Ak sú obavy opodstatnené, je možné záležitosť, ktorá ich spôsobuje, vyriešiť? Ďalej je potrebné si skúsiť predstaviť, čo tak hrozného by sa stalo, ak by sa obava skutočne naplnila. Napríklad uveďme, že sa dotyčný bojí, že neuspeje na skúške na vysokej škole. Strach ho zviera tak, že nie je schopný sa na prípravu sústrediť, rozptyľuje ho to. Ak by však skúšku neurobil, zrúti sa jeho celý svet? Pravdepodobne nie. Naviac je v drvivej väčšine možno skúšku ešte opakovať, veľakrát aj dvakrát. Toto uvedomenie môže viesť k oprosteniu sa od strachu a zároveň zlepší schopnosť koncentrácie na učenie, takže onen študent nakoniec skúšku pravdepodobne zvládne.

Niekedy môže byť liekom na to, ako sa prestať báť fakt, že sa strachu postavíme a dokonca začneme robiť to, čo nám nepríjemné pocity spôsobuje. Mnohí majú napríklad strach z verejného vystupovania, kedy sú stredobodom pozornosti mnohých ľudí. Uveďme opäť pre názor príklad. Žena má silné úzkosti s prejavu na verejnosti, ale čas od času sa musí zúčastniť odbornej konferencie, kde prednáša svoj príspevok pred publikom. Celé týždne pred tým je zviazaná strachom, musí si brať lieky na nervy. Ako z toho von? Jednoducho začať robiť to, čoho sa najviac bojí. Pokojne postupne. Dotyčná môže začať napríklad tým, že ako dobrovoľníčka bude raz týždenne v knižnici čítať malým deťom rozprávky. Zo začiatku bude pravdepodobne úzkosti cítiť, ale časom sa z toho stane rutina a strach bude menší a menší. Nakoniec aj na odbornej konferencii bude pravdepodobne pociťovať len miernu nervozitu, ktorá je ale úplne prirodzená pre každého.

Prečo sa prestať báť?

Niektoré strachy sú dôležité a úzko súvisia s pudom sebazáchovy. Tie nie je vhodné potláčať a riskovať napríklad rýchlu jazdu alebo lezenie po horách bez istenia. Mnohé strachy a obavy ale človeka zbytočne zväzujú. Ak ich dokáže prekonať, bude sa cítiť voľnejší, optimistickejší, získa väčšiu sebadôveru a bude výrazne lepšie zvládať prípadné stresové situácie.

Osloboďte sa od strachu!
Pomôcť môžu aj karty alebo magický rituál. Riešenie na mieru poskytne veštec či veštica, preto sa prestaňte báť a skúste niekoho z nich osloviť.

veštice online