Jarné záhradníčenie podľa lunárneho kalendára

záhrada

O tom, že záhradu, vývoj a dozrievanie rastlín ovplyvňuje slnko, nikto nepochybuje. To, že rastliny sú tiež pod vplyvom mesiaca, je už menej zaužívané. Mesiac pritom na rastliny, ktoré sú tvorené prevažne z vody pôsobí rovnako ako na obrovské masy vody v podobe morského prílivu a odlivu. A nielen to.

Pravidlá lunárneho kalendára sa ešte donedávna vyučovali na záhradníckych školách. S jarným siatím a sadením tak môžu byť prospešné každému, kto sa chce tešiť z toho, ako rastliny na jeho záhradke prospievajú a rodia. V tomto článku si základné pravidlá záhradníčenia s lunárnym kalendárom priblížime.

Novolunie a dorastajúci Mesiac

V dobe novolunia sú rastliny a pôda v pokoji. Mali by odpočívať, rovnako ako záhradník. Nie je vhodná doba pre vysádzanie, zato je možné ošetrovať a rezať stromy, strihať živé ploty. Rastliny sú totiž menej citlivé a v nasledujúcej fáze mesiaca sa ľahšie uzdravujú.
S dorastajúcim mesiacom rastú nadzemné časti rastliny. Voda v rastlinách je ťahaná smerom nahor. Je to čas vhodný na sadenie rastlín, ktoré rodia nad zemou. Úspešné býva aj vrúbľovanie. Pozbierané plody v tomto období dávajú viac energie. Kvety vo váze dlhšie vydržia. Rastliny sa lepšie bránia parazitom.

Pôda zhromažďuje energiu, tým viac, čím silnejší je svit mesiaca. Pribúdajúci mesiac je preto časom hnojenia.

V čase pribúdajúceho mesiaca viac rastú huby. Zberajú sa tiež liečivé rastliny (nadzemná časť), ktoré majú najvyšší podiel liečivých látok.

Ubúdajúci mesiac a spln

S ubúdajúcim mesiacom rastlinné šťavy smerujú smerom dole. Posilňujú najmä korene. Rastlina prijíma živiny, vstrebáva energiu nahromadenú v pôde. Je to čas vhodný pre sadenie rastlín plodiacich pod zemou. V čase ubúdajúceho mesiaca sa ľahšie kosí a suší tráva. Zbierajú sa plody na uskladnenie, pretože sú trvanlivejšie. Vhodné je tiež zaváranie.
Je možné prerezávať dreviny, pretože toľko nerodia miazgu.
V čase splnu sú naopak rastliny, najmä nadzemné časti, veľmi citlivé. Prerezávanie, zaštipovanie rastlín alebo trhanie kvetín predstavuje príliš veľký zásah.

Znamenia zverokruhu a živly

Lunárny kalendár je určený postavením mesiaca voči ostatným planétam. Počas jedného mesiaca sa tak vystrieda dvanásť rôznych konštelácií planét. Tieto konštelácie zodpovedajú jednotlivým znameniam zverokruhu.

Každé znamenie patrí k jednému zo štyroch živlov. Každý živel sa pritom zrkadlí v konkrétnej časti rastliny. Starostlivosť o túto časť sa oplatí práve v čase, keď vládne priradený živel, resp. znamenie.

 

Živel ZEME – znamenie: Býk, Panna, Kozorožec

  • Živel je v rastlinnej ríši prepojený s koreňmi.

Živel OHEŇ – znamenie: Baran, Lev, Strelec

  • Oheň náleží k plodom rastlín.

Živel VODA – znamenie: Rak, Škorpión, Ryby

  • Voda je živlom rastlinných listov.

Živel VZDUCH – znamenie: Blíženci, Váhy, Vodnár

  • VZDUCH je spojený s kvetmi.

 

Luna sa nezrkadlí len v záhrade.
Teraz si už viete predstaviť, ako luna ovplyvňuje rastliny a záhradníčenie. Chcete vedieť, ako pôsobí na vás a ako ovplyvňuje vaše dni? K dispozícii sú vám naši veštci. Majú prehľad o aktuálnych konšteláciách mesiaca a hviezd. Osvetlia vám, ako tieto konštelácie vstupujú do života ľudí a ako sa dajú ku prospechu využiť.

veštice online