Čínska astrológia a horoskop

Čínska astrológia – hviezdy s vôňou orientu

V dobách stredoveku sa začala masívne rozmáhať astrológia. A to nielen v Európe, ale aj na východe – v Číne.
Čínski cisári boli známi svojou láskou ku hviezdam a vierou v ich až nadprirodzenú moc. Astrológia v Číne ovplyvňovala rozhodnutia, či už pri vláde alebo vojnových ťaženiach.
Niet teda divu, že dvorný astrológovia boli váženými ľuďmi, ktorí sa obvykle radili medzi cisárovi najbližší.

china-zodiac

Novodobá história čínskej astrológie

Čínska astrológia začala postupom času získavať na obľúbenosti. Dôvodom bolo aj to, že už nezostávala len na cisárskom dvore, ale začala sa šírke aj medzi prosté občanmi. Aj tí tak mohli objaviť jej čaro a spoznať nepoznanú časť ich doterajšieho života, ale aj ľahko nahliadnuť do budúcnosti.
Odtiaľ už bol len krôčik k tomu, aby sa čínska astrológia rozšírila do celého sveta.

Odlišnosti čínskej astrológie

Čínska astrológia sa od tej našej, takzvanej západnej astrológia, líši predovšetkým svojím kalendárom a zverokruhom. Kým západná astrológia má zverokruh delený so zhruba mesačným rozostupom (všetkých dvanásť znamení je teda v jednom roku), čínska astrológia využíva systém pridelenie jedného celého roka jednému z dvanástich zvierat.

Medzi tieto zvieratá patria krysa, vôl, tiger, králik, drak, had, kôň, ovca, opica, kohút, pes a prasa, a to presne v tomto poradí. Vo výsledku teda má každé z týchto zvierat raz za dvanásť rokov “svoj​​” rok. Napríklad rok 2010 bol rokom Tigra.

Čínsky horoskop

V európskom horoskope sú znamenia rozdelená do celého roka podľa jednotlivých období narodenia. Čínsky horoskop sa v tomto značne líšia. Znamení je síce tiež dvanásť, ale rozdelená sú podľa rokov, nie mesiacov narodenia.
V praxi to vyzerá tak, že napríklad v znamení Opice sú ľudia narodení v rokoch 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004 a 2016. Podľa tohto kľúča sa rozdeľujú aj prívlastky jednotlivých rokov, čo znamená, že napríklad rok 2016 bude rok Opice.

Pôvod skrytý v legende

Tak ako mnoho vecí, aj čínsky horoskop má pôvod v jednej krásnej prastarej legende.
Jedného dňa Budha usporiadal obrovskú hostinu. Na tu bola sezvány všetky zvieratá. Chcel tak zdôrazniť rovnosť všetkých živých bytostí. Medzi prvými hosťami bola Krysa, za ňou sa objavil pracovitý Byvol. V tesnom závese bola ostatné zvieratá, ako udatný Drak, bystrá Opica a ďalšie. Zoznam hostí bola zakončený verným Psom a svedomitým Prasaťom. Buddha sa rozhodol, všetky zvieratá odmeniť. Onou odmenou bolo to, že každému z nich venoval plnú vládu nad jedným rokom. Tieto roky sa v intervale stále opakujú, a jednotlivý zvieratá si tak môžu užívať svoju vládu vždy raz za dvanásť rokov.

veštice online