Chôdza naboso môže zmeniť váš život

Základy bosej chôdze

Zdá sa vám chôdza bez obuvi, obzvlášť vonku, ako číre bláznovstvo? Potom budete možno udivení, že chôdza naboso dokáže zlepšiť fyzické i psychické zdravie človeka. Nemožno sa teda ani čudovať tomu, že tento spôsob chôdze zažíva doslova boom a po celom svete si získava čoraz viac svojich verných priaznivcov. Môžete to vyskúšať aj vy, pravdepodobne vás prekvapí, ako príjemná táto prirodzená chôdze krajinou je.

Aké sú výhody chôdza naboso?

Chôdza naboso prenáša vnemy z nerovností povrchu, stimuluje tým plochu nôh a prenesene pôsobí na celý organizmus človeka. Práve na chodidlách sa nachádza veľké množstvo bodov, keď dochádza k ich jemnému stláčaniu, môžu ovplyvňovať iné časti vrátane ľudských orgánov. Chôdza nerovným terénom tak napomáha udržať si dobré zdravie. Bosé chodenie je tiež príjemnou relaxačnou technikou, ktorá je blahodarná tiež na psychiku, kedy odstraňuje stres a zvyšuje vitalitu.

Tajuplnými bodmi na chodidlách sa zaoberá okrem iného aj prastará tradičná čínska medicína, ktorá ich označuje ako akupunktúrne body. Keď sa na tieto body správnym spôsobom (napríklad práve tlakom) pôsobí, má to priaznivý vplyv na rôzne zdravotné neduhy.

Chôdza bez obuvi má aj ďalšie účinky, okrem iného pomáha so správnou rovnováhou, stabilitou a udržiava správne postavenie svalovej sústavy. Blahodarne pôsobí dokonca aj na svalstvo a na kĺby.

Ako praktizovať bosú chôdzu?

Chôdza naboso rozhodne neznamená, že musíte všetku obuv hodiť do smetí alebo darovať na charitu. Nie je striktne dané, kedy, kde a ako často by ste mali bez topánok chodiť. Všetko záleží len na vás, na vašich osobných pocitoch a rozhodnutí.

Ak chcete s bosým chodením začať, je ideálne začať pozvoľna a nevyraziť bez obuvi napríklad na nákupy do obchodného centra, taký zážitok by pravdepodobne nebol vôbec nič príjemný. Naopak, skúste odložiť svoje topánky napríklad na dovolenke pri mori. Prechádzajte sa po pláži, vychutnávajte si slniečko, šumenie vĺn a príjemný pocit, ako vám pod nohami chrumkajú drobné zrniečka piesku či ako vás budú jemne masírovať hladké okruhliaky. Čoskoro zistíte, že takáto chôdza je veľmi príjemná a doslova balzamom pre vaše telo i dušu.

V našom prostredí môžete k bosej chôdzi využiť napríklad vlastnú záhradu, ak ju máte, prípadne si urobiť prechádzku po parku, odložiť na chvíľu topánky pri potulkách po lesnej cestičke alebo sa prebehnúť po lúke. Možností, kde možno odložiť obuv je celá rada. Pochopiteľne však záleží od počasia, pre bosú chôdzu je ideálne obdobie od jari do jesene. V prípade, keď sa pustíte do ťažšieho terénu, potom musíte dávať pozor na potencionálne zranenia napríklad od ostrých kamienkov, sklenených kúskov a podobne.

Trápia vás nejaké ťažkosti?
Nielen bosá chôdza je doslova balzamom pre ľudské telo i dušu. Trápia vás nejaké ťažkosti? Pokiaľ si na chôdzu bez obuvi netrúfate, veštica alebo kartárka vám môže poradiť aj ďalšie spôsoby, ako sa celkovo cítiť lepšie.

veštice online