Chiron – temná kométa so skrytým svetlom

Chiron - temná kométa

Chiron je dnes zaužívaným, nesprávnym označením pre jedno zaujímavé vesmírne teleso, ktoré sa už svojím názvom viaže ku gréckej mytológii.

Meno tohto telesa odkazuje na kentaura Cheiróna, ktorý bol učiteľom božských hrdinov. Jeho vnukom bol Achilleus. Hoci bol Cheirón nesmrteľný, kvôli neznesiteľne bolestivej rane, spôsobené omylom jeho učeníkom Heraklom, si Cheirón nakoniec vyprosil u boha Dia vyslobodenie v podobe smrti. Dodnes je však Cheirón učiteľom, jeho funkciu prevzala aj kométa Chiron.

Z iných priestorov až do nášho horoskopu

Chirona objavil Charles Kowal až 1. novembra 1977. Hoci býva niekedy mylne označovaný ako asteroid, ide o vesmírne teleso typu kométa. Zjednodušene sa nazýva aj planéta.

Chiron zrejme pochádza z iných priestorov, teda z priestorov mimo našu slnečnú sústavu. Dá sa tak chápať ako opustený vesmírny objekt, nachádzajúci sa ďaleko od domova. Je izolovaný od svojich blízkych a žije v osamelosti. Súčasne tak získava odstup a širší rozhľad, na rozdiel od planét, ktoré celú svoju existenciu trávia vo vnútri našej slnečnej sústavy.

Chiron je typický svojou špecifickou eliptickou dráhou, jej obeh trvá zhruba päťdesiat rokov. Vďaka výraznému eliptickému pohybu sa Chiron zdržiava v jednotlivých znameniach zverokruhu po rôznu dobu. Najkratší čas strávi vo Váhach a najdlhší v Baranovi. Dlhšiu dobu sa tiež nachádza ďalej od Slnka, je tak odklonený od svetla. Pritom má ešte ako kométa temný povrch a pohlcuje svetlo. Rozžiari svoj chvost v čase, keď sa blíži ku Slnku.

Symbol zmeny

Chiron je zvláštnym obežníkom medzi Saturnom a Uránom, ktorý sa striedavo pohybuje aj v blízkosti Jupitera a Neptúna. V astrológii sa tak na neho pozerá ako na symbol premeny – presunu od skostnatených názorov k inovatívnemu prístupu. Predstavuje tiež zmenu vo videní sveta – od naivne detinského pohľadu až k pohľadu zrelej múdrosti. Pritom však prebúdza naše vnútorné dieťa a tiež hlbokú múdrosť, ktorá je uložená vo vnútri každého človeka.

Chiron svojou kozmickou púťou pripodobňuje ľudský život. Po narodení sa cítime oddelení od svojho domova, sme rozpoltení, môžeme pociťovať osamelosť a nedostatok lásky. Až neskôr, niekedy v polovici svojho života, si uvedomíme svoje väzby a spojenie so svetom, kde žijeme. Uvedomujeme si potrebu skutočnej lásky a vnútorného mieru. K tomu nás môže doviesť Chiron.

Svetlo skryté v závoji tmy

Chiron v horoskope predstavuje niečo skryté, niečo, čo je inak ako by sme si predstavovali. Symbolizuje potlačované emócie, neodhalené traumy, nespravodlivosť, ale aj túžbu po náprave.

Chiron nemá len temnú stranu. Aj v tme je zárodok svetla, a tak aj temná planéta môže osvetliť niečo, čo je potrebné pre náš ďalší rast, životnú cestu a konečné uzdravenie.

Chiron v sebe nesie istú dualitu, na ktorú tiež upozorňuje. Rovnako ako Chiron, tak i ľudská duša má v sebe kúsok temnoty a kúsok svetla. Všetka realita je tvorená z dualít. Všetko má svoj protiklad a cieľom je ich zjednotenie.

Čo vám hovoria hviezdy?
Chcete sa o svojom živote dozvedieť viac? Využite služby astrológa. Nechajte si zostaviť osobný horoskop cez telefón. 0988 700 888.

veštice online