Bylinky, ktoré si hravo poradia so stresom aj zlou náladou

Bylinky proti stresu

Prírodná lekáreň ponúka celý rad skvelých pomocníkov pri najrôznejších zdravotných problémoch. Potrápiť však vedia nielen fyzické neduhy, ale aj samotná psychika človeka. Obzvlášť v dnešnej dobe je prakticky na dennom poriadku, že väčšina z nás trpí nadmerným stresom. Ak je stresová záťaž dlhodobá, môže sa objaviť celý rad úzko súvisiacich zdravotných problémov: vysoký krvný tlak, nespavosť, žalúdočné nevoľnosti, migrény, rozhodené trávenie, trasenie rúk a podobne.

So stresom možno účinne bojovať

Dlhšie trvajúci stres je v živote každého z nás nežiaducim faktorom a rozhodne sa oplatí ho pokiaľ možno eliminovať. Zvyčajne však nie je potrebné siahnuť k antidepresívam, väčšinou možno totiž psychickú odolnosť účinne zvýšiť podstatne menej drastickou cestou. Pomôžu napríklad pravidelné prechádzky a pobyt na čerstvom vzduchu v prírode, relaxačné či meditačné cvičenia, fyzický pohyb a aktivita, v neposlednom rade potom aj niektoré liečivé rastliny.

Osem byliniek, ktoré zlepšia psychickú odolnosť voči stresu

Medovka lekárska

Ten, komu sa večer preháňajú hlavou starosti a nedokáže takzvane “vypnúť”, by si mal urobiť medovkový čaj. Medovka lekárska je totiž známa svojimi blahodarnými upokojujúcimi účinkami, potláča nepríjemné pocity úzkosti a odbúrava stres.

Kozlík lekársky

Táto úžasná liečivá rastlina je súčasťou väčšiny doplnkov stravy, ktoré majú za cieľ uľahčiť dobu potrebnú na zaspávanie, podporujú kvalitu spánku a zabraňujú častému prebúdzaniu v priebehu noci. Kozlík lekársky je skrátka skvelým pomocníkom všeobecne proti nespavosti. Okrem toho však pôsobí tiež proti stresu a jeho nepríjemným následkom.

Levanduľa lekárska

Táto pôvabná fialová kráska je neodmysliteľne spojená predovšetkým s južným Francúzskom, bežne sa s ňou dá však stretnúť aj v okrasných parkoch a záhradách u nás. Levanduľa má silné sedatívne účinky, pôsobí proti nepríjemným bolestiam hlavy, upokojuje ľudskú myseľ a podporuje relaxáciu.

Ľubovník bodkovaný

Jednou z tradičných liečivých rastlín, ktoré sa už po stáročia používajú proti nadmernej úzkosti a stresu, je ľubovník bodkovaný. Mnohé odborné výskumy dokonca uvádzajú, že jeho účinky sú porovnateľné s niektorými bežnými antidepresívami.

Mučenka opletavá

Mučenka je známa svojimi neobvyklými dekoratívnymi kvetmi a jedlými plody, z ktorých sa pripravuje napríklad džem. To však nie je zďaleka všetko, dokáže sa tiež totiž starať aj o našu nervovú sústavu, pôsobí proti stresovej záťaži, navodzuje pohodu a poradiť si dokáže dokonca s nespavosťou.

Chmeľ otáčavý

Pre lepší spánok, proti stresu a podporujúci relaxáciu. Asi tak by sa dali v skratke zhrnúť tie najvýznamnejšie účinky chmeľu otáčavého. Táto pravotočivá liana nie je len nevyhnutnou surovinou na výrobu piva, ale je vynikajúcim prírodným prostriedkom na potlačenie nervozity a úzkosti.

Harmanček pravý

V minulosti sa radil harmanček k vôbec najobľúbenejším liečivým rastlinám. Dodnes je cenený napríklad pre svoje protizápalové vlastnosti. Aj on sa však radí medzi “antidepresívne” bylinky, zmierňuje totiž stres a navodzuje zdravý spánok.

Rozchodnica ružová

Táto krásna sukulentná rastlina býva svojimi účinkami často porovnávaná s veľmi známym ženšenom. Rozchodnica je významným adaptogénom. To znamená, že dokáže harmonizovať telesné i duševné funkcie organizmu. Podporuje celkovú odolnosť voči nežiadúcim vonkajším vplyvom, čím okrem iného znižuje stresové napätie.

Ako znížiť stres?
K ďalším spôsobom, ako znížiť stres, patrí odstránenie jeho príčiny. Niekedy však nie je jednoduché vymaniť sa z pocitov psychickej tiesne a úzkosti. V takom prípade môže pomôcť aj veštba, ktorá hľadá riešenie v budúcnosti. Vyskúšajte najrýchlejší spôsob, ako získať odpovede na Vaše otázky cez SMS veštenie.

veštice online