8 symbolov šťastia

zlate ryby

Šťastie je popri zdraví a láske jedna z troch vecí, ktoré prajeme svojim blízkym. Kto z nás by si šťastie neprial aj pre seba? Lenže čo to vlastne je a kde sa berie? Kde hľadať šťastie?

Šťastie môže mať aj symbolickú podobu. Nájsť sa dá napríklad v ôsmich šťastných symboloch, ktoré sú súčasťou budhistickej tradície, najmä tej tibetskej. Nazývajú sa v sanskrte aštamangala. Pôvodne ide o tradičné indické symboly, ktoré si budhizmus osvojil.

Osem obrázkov, ale tiež len jeden …

Osem šťastných symbolov býva zobrazovaných zvlášť, ale aj spoločne (v dopredu určenom poradí). Dokonca môžu tvoriť jeden jediný obrazec, význam jednotlivých symbolov sa tak ešte násobí, symboly sa vzájomne dopĺňajú.

Tieto šťastné symboly nájdeme v budhistických chrámoch, ale aj v tibetských domácnostiach, dokonca aj na šperkoch alebo na minciach. Napríklad ako obrázky pre šťastie si ich môžete zaobstarať domov.

 • Prvý symbol šťastia – drahocenný slnečník alebo dáždnik (chátra)
  Slnečník chráni šťastie, chráni pred slnkom, ale aj nadmernou žiarou a utrpením. Spája pozemský život s tým nebeským. Nesie v sebe múdrosť a súcit.

 • Druhý symbol šťastia – dve zlaté ryby (suvarnamatsja)
  Zlaté ryby predstavujú životodarnú energiu Slnka. Nesú v sebe šťastie v zmysle hojnosti a plodnosti.

 • Tretí symbol šťastia – posvätná nádoba, posvätná váza (nidhána-Kumbh)
  Posvätná nádoba alebo priamo váza s pokladom v sebe nesie prosperitu, tiež zdravie a dlhovekosť.

 • Štvrtý symbol šťastia – lotosový kvet (padma)
  Lotos má v budhizme viac významov. Je symbolom čistoty, čistoty vonkajšej i vnútornej, čistoty tela a mysle. Predstavuje čistú energiu, duchovný život, oslobodenie mysle od nečistých myšlienok.

 • Piaty symbol šťastia – biela pravotočivá lastúra (dakšinávarta-Sankha)
  Lastúra údajne zaháňa zlo, chráni pred zlými silami, negativitou, temnou energiou, ale napríklad aj prírodnými katastrofami. Je spájaná s očistným zvukom, ktorý dokáže prekonať aj veľké vzdialenosti.

 • Šiesty symbol šťastia – nekonečný uzol (šrivatsy)
  Nekonečný uzol nemá začiatok ani koniec, predstavuje nekonečnosť. Nesie v sebe nekonečné dobro a lásku. Je tiež zdrojom nekonečnej múdrosti.

 • Siedmy symbol šťastia – zástava víťazstva (dhvadža)
  Zástava víťazstva je podobne ako lotus symbolom osvietenia. Ide o víťazstvo mysli nad nevedomosťou, víťazstvo múdrosti a lásky.

 • Ôsmy symbol šťastia – koleso dharmy (čakra)
  Koleso dharmy predstavuje prírodné zákony, vesmírnu energiu, jednotu všetkého a všetkých. Koleso dharmy sa roztáča, preto aby sa roztočili prírodné cykly, vesmírne telesá, život alebo učenie.

Šťastie sa vám vyhýba oblúkom?
Potrebujete viac než len tibetské obrázky? Zaujíma vás, ako dosiahnuť svoje vlastné šťastie? Cesty k šťastiu sú rôzne, ak neviete kadiaľ vedú, možno vám prídu vhod rady a informácie od niektorej z našich veštíc či kartárok.

veštice online