V prírode prebieha všetko v cykloch. Kolobeh života nikde nekončí. Neustále sa opakujú ročné obdobia, Mesiac pribúda a ubúda. Každý deň vychádza Slnko, ktoré je zdrojom energie pre všetok život na planéte Zem a právom je tak uctievané v mnohých náboženstvách a filozofiách. Z indickej ajurvédy, náuky o umení života, pochádza tiež Pozdrav Slnku (vinyasa).
Ide o tú najbežnejšiu a dnes tiež najznámejšiu zostavu jogových pozícií, dynamické cvičenie, ktoré pozostáva z niekoľkých plynule prechádzajúcich asán. Rovnako ako Slnko aj táto zostava má byť zdrojom novej energie. Upokojuje tiež roztržitú myseľ. Posilňuje pohybový aparát a pružnosť. Priaznivo pôsobí na celý rad vnútorných orgánov.
Pozdrav Slnku podporuje detoxikačné procesy v tele, tým viac, ak zostavu opakujete viackrát za sebou. Podľa jogínskej tradície sa Pozdrav Slnku opakuje aj 108x. Práve 108 Pozdravov Slnku sa praktizuje v období zásadných zmien a prevratov. Z hľadiska prírodných cyklov ide o deň jarnej či jesennej rovnodennosti alebo o letný a zimný slnovrat.
A prečo práve 108?
108 je podľa ajurvédy posvätným číslom. Stretávame sa s ním aj v sanskrtskej abecede, ktorá má 54 písmen. Každé z päťdesiatich štyroch písmen pritom nesie svoj ženský a mužský princíp, 54 x 2 = 108. Číslo 54 v sanskrte vyjadruje zvuk, 108 ho posilňuje, násobí dvakrát.
Podľa jógovej tradície nájdeme v Indii 108 posvätných miest. Indická ajurvéda pozná aj 108 posvätných miest ľudského tela. Ide o energetické miesta rozosiate po celom tele, ktoré zrkadlia všetky vnútorné telesné systémy. Tieto tzv. Marma body prepájajú fyzickú, duchovnú a emočnú stránku každého človeka.
Indickí bohovia mávajú 108 mien, rovnako tak Budha. Budhizmus nadväzuje na hinduizmus a údajne z neho preberá aj neobyčajné číslo 108. Japonskí budhisti napríklad oslavujú príchod nového roka 108 údermi zvonu. K väčšine budhistických chrámov sa dá dostať cez 108 schodov.
108 korálok budhistického ruženca
Rovnako ako jogíni opakujú 108x svoje telesné cvičenia, aby rozprúdili energiu v tele, opakujú budhisti 108 x svoje mantry, aby energia slov rezonovala celým organizmom a získala na sile. Ako počítadlo odriekavaných mantier im pritom slúži tzv. Malička (thengwa), tradičný budhistický ruženec. Ten má práve 108 korálok vyrobených z dreva, plodov a semienok, drahých kameňov alebo dokonca zvieracích či ľudských kostí. 108 korálok nesie aj kresťanský ruženec.
Číslo celistvosti
Nielen pre hinduistov či budhistov je 108 číslom celistvosti, ktoré uzatvára cykly a otvára nové. Spája tiež Zem s Mesiacom a Slnkom. Vzdialenosť Mesiaca a Slnka k zemi totiž predstavuje zhruba 108 x ich priemer.
108 je tiež výsledkom súčinu počtu mesiacov v roku, teda dvanástky a čísla deväť, ktoré predstavuje počet planét.