Emócie v psychosomatike

psychosomatika

Duša a telo tvorí neodmysliteľne jeden celok. Navzájom sa dopĺňajú a ovplyvňujú, bez jedného by nebolo druhej a naopak. To, ako sa cítime, ovplyvňuje náš psychický stav. Je to pochopiteľné, keď niekto trpí bolesťou a sužujú ho zdravotné problémy, len ťažko je radostný a oplýva optimizmom. Avšak aj rozpoloženie našej duše sa zrkadlí v našej telesnej schránke. Najviac potom fyzickú stránku pochopiteľne ovplyvňujú tie emócie, ktoré sú najčastejšie a opakované.

Emócie a ich vplyv na zdravie

To, že majú ľudia rôzne pocity je úplne prirodzené. Ide napríklad o strach, smútok, zlosť, vnútorný nepokoj, ale pochopiteľne aj radosť, šťastie, lásku, spokojnosť. Nie je žiadny div, že tie kladné na nás pôsobia naskrz pozitívne, zatiaľ čo tie záporné skôr škodia. Záleží však aj na ich “dávke”. Negatívne emócie zažíva čas od času úplne každý z nás, či už sa jedná o zlosť na dieťa, ktoré si zo školy donieslo poznámku, strach z neúspechu pri skúške v škôlke alebo žiaľ zo smrti niekoho blízkeho. To všetko je normálne a telo si väčšinou dokáže s týmito pocitmi poradiť. Pokiaľ ho ale “dopuje” týmito negatívnymi emóciami pravidelne a vo vysokých dávkach, prakticky vždy sa tento stav na našom zdraví odrazí.

Nespavosť aj podráždený žalúdok

Emócie dokážu ovplyvňovať produkciu hormónov, okrem iného môžu aj zvyšovať pulz srdca a krvný tlak. K tým vôbec najbežnejším psychosomatickým zdravotným problémov, pri ktorých je tou najpravdepodobnejšou príčinou práve dlhodobé nezvládnutie emócií patria tráviace ťažkosti vrátane žalúdočných vredov, opakované zápchy alebo hnačky, dráždivé hrubé črevo.

K tým veľmi častým patrí tiež nespavosť, kedy môže ísť o neschopnosť večer ľahko zaspať, časté nočné prebúdzanie sa alebo príliš skoré ranné prebudenie s nemožnosťou opätovne zaspať. Prílišný nával negatívnych emócií môže dokonca spôsobiť aj problémy so srdcom a v tom horšom prípade aj infarkt. Stres, strach, úzkosť sa nezriedka odráža aj na našej pokožke napríklad vo forme ekzémov, veď práve koža je akýmsi symbolickým prechodom medzi naším vnútrom a vonkajším svetom.

Cesta k uzdraveniu

Jedinou naozaj zaručenou cestou k celkovému uzdraveniu, teda zbaveniu sa nielen fyzických problémov, ale aj očistenia duše, je zvládnutie emócií. Nie je to síce tak jednoduché, ako sa môže zdať, na druhú stranu sa však dá s emóciami naučiť pracovať.

Najdôležitejšie je uvedomiť si, čo nám negatívne emócie spôsobuje. Väčšinou sa tieto situácie opakujú. A my na ne stále dokola reagujeme nepatrične: strachom, výbušnosťou, zlosťou, úzkosťou a stiahnutím sa do seba a podobne. Nenechajte, aby vás tieto pocity ovládali, radšej nad nimi držte pevnú ruky vy sami. Ale pozor, rozhodne ich nepotlačujte hlbšie do svojho vnútra.

Uvedomte si, že tieto emócie aktuálnu situáciu vždy iba zhoršujú, sú deštruktívne, nikdy neprinesú nič dobré. Ak hrozí výbuch hnevu, platí osvedčená metóda najprv napočítať do desať, niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnuť. Ak cítite k inej osobe zlosť a nedarí sa vám ju zmierniť, radšej odíďte do inej miestnosti a chvíľu počkajte, než sa upokojíte. Máte strach? Ten býva v rôznych chvíľach prirodzený, ale je to emócia, ktorá vám nepomôže. Naopak, ak budete príliš strnulý z úzkosti, budete robiť chyby z nervozity.

Pomôcť môže nielen si emócie správne pomenovať, zistiť ich príčinu, ale terapeutický účinok môže mať tiež sa z nich “vypísať”. Spíšte si na papier, čo vás trápi, prečo sa cítite tak, ako sa cítite. Čierne na bielom mnohokrát pomôže situácii vyzerať oveľa jednoduchšie.

Veštenie online
Odstrániť chmúrne myšlienky a naučiť sa namiesto nich myslieť pozitívne nie je často tak jednoduché, ako sa môže zdať. Poraďte sa s vešticou, ktorá vám pomôže vidieť svet z tej svetlejšej stránky. Zavolajte alebo pošlite sms.

veštice online