Vianočné veštenie

Vianočné veštenie

S vianočnými sviatkami sa spája veľké množstvo rôznych tradícií, z ktorých niektoré majú svoj pôvod až v dávnych pohanských časoch, keď sa v menej či viac zmenenej podobe udržali aj v kresťanstve. A nie nadarmo sa hovorí, že sny sa majú plniť nielen cez Vianoce. Práve tieto sviatky sú totiž obzvlášť magickým obdobím roka, ktoré má naozaj čarovnú atmosféru. Je to tiež doba ako stvorená pre rôzne povery, rituály a veštby. Niektoré z nich možno poznáte alebo dokonca každoročne praktizujete, o iných ste možno ešte nikdy nepočuli. Poďme sa teda s niektorými vybranými magickými zvyklosťami bližšie zoznámiť.

Rozkrajovanie jablká

Jablko má samo o sebe magickú moc. O Štedrý deň sa v mnohých rodinách po slávnostnej večeri jablko rozkrajuje na dve polovice. Rez sa vykonáva nožom kolmo ku stopke. Ak sa uprostred objaví hviezdička, bude váš ďalší rok šťastný. Pokiaľ ale nájdete krížik, svedčí to o chorobe alebo dokonca úmrtí niekoho blízkeho.

Hádzanie črievičkou

Zatiaľ čo vo svadobný deň hádže nevesta kyticou, aby sa ukázalo, ktorá z prítomných slobodných žien je ďalšia na rade s vydajom, cez Vianoce sa hádže črievičkou. Toho sa ujme práve nevydaté dievča, pričom topánkou hádže za seba smerom k domovým dverám. Ak smeruje špička črievice práve k dverám, naozaj sa čoskoro vydá.

Zápalky a jablko

Aj tento zvyk je určený pre zatiaľ nevydaté dievčatá a je obzvlášť vhodný pre tých, ktorí majú viac nápadníkov, ale stále sa nemôžu rozhodnúť, ktorý je ten pravý. Dievča vezme jablko (môže byť aj rozkrojené) a do neho zapichne tri zápalky, kedy každá z nich symbolicky predstavuje jedného nápadníka. Potom ich zapáli. A práve tá, ktorá horí vôbec najdlhšie, ukazuje na toho pravého.

Liatie olova

Olovo sa odlieva do nádoby so studenou vodou, kde tvorí rôzne tvary. Práve podľa ich charakteristiky sa veští budúcnosť. Ak vznikne tvar kruhu, svedčí to o nejakom zisku alebo úspechu. A čím viac kruhov olovo vytvorí, tým viac šťastia rodinu čaká. Tiež tvar hviezdy je šťastným symbolom. Nepravidelné tvary značia väčšinou skôr ťažkosti a nezdary.

Púšťanie lodičiek

Krásnym zvykom je púšťanie lodičiek zo škrupín vlašských orechov, kedy v každej je jedna malá sviečka. Romanticky zapálené lodičky sa nechajú voľne plávať po vodnej hladine napríklad v nejakej väčšej nádobe, ale pokojne aj vo vani. Každý člen domácnosti má jednu lodičku a veštba sa určuje podľa toho, ako lodičky plávajú, či sa vzďaľujú od seba alebo sa skôr držia skôr pri sebe. Odchod z rodiny znamená lodička, ktorá sa od ostatných drží ďalej. Čím bližšie sú lodičky pri sebe, tým silnejšie je vzájomné puto.

Lúskanie orecha

Tento zvyk môže trochu pripomínať rozkrajovanie jabĺk. Tento krát sa ale rozlúskne vlašský orech a záleží na tom, čo sa pod škrupinou ukrýva. Čím je orech väčší a zdravší, tým viac šťastia dotknutého čaká. A naopak, skazený čierny orech je znamením budúcej smoly a nešťastia.

Chceli by ste sa dozvedieť, čo vás čaká?
Okrem vianočných tradícií môžete osloviť tiež vešticu.

veštice online