Ako Mesiac ovplyvňuje náš život?

mesicS príchodom jari, v piatok 20. marca, sme mali možnosť aj v našich končinách sledovať nezvyčajný astronomický jav. Mesiac sa vo fáze novu ocitol na priamke medzi Zemou a Slnkom. Z pohľadu zo Zeme prikryl slnečný kotúč.

Pozorovaniu výnimočného úkazu zvaného čiastočné zatmenie Slnka prialo aj počasie. Ešte v ten istý deň vstúpilo Slnko do znamenia barana a nastala jarná rovnodennosť. Ďalšie zatmenie Slnka náš čaká až v roku 2026, aj preto tento rok Mesiac na dennej oblohe vzbudil nebývalú pozornosť.

Zatmenie Slnka navyše malo priamu súvislosť s vysokými prílivovými vlnami. Zatmenie tak sprevádzal aj ďalší nezvyčajný prírodný úkaz označovaný ako “príliv storočia”. Len výnimočne hladina oceánu pri prílive a odlive dosiahne takého rozdielu, ako tomu bolo v deň tohtoročnej jarnej rovnodennosti. Príliv storočia nám tak pripomenul silu Mesiaca, s ktorou sa v praxi stretávame každý deň. Príliv a odliv sú len jedným z mnohých dôkazov jej existencie. Hoci v dnešnej modernej dobe na Mesiac občas zabúdame, jeho vplyv na Zemi je neprehliadnuteľný.

Posolstvo hviezd

Pozeráte sa na mesiac, rozjímate, ale jeho posolstvo vám uniká? Pozorujete hviezdnu oblohu, ale neviete, čo vám hviezdy hovoria? Obráťte sa na niektorého z našich veštcov. Tí vám správy z hviezd radi pretlmočia.

Rast rastlín, správanie zvierat, ale aj ľudské zdravie

Mesiac ovplyvňuje celý kolobeh prírody. Fázy mesiaca sa odrážajú v správaní zvierat aj v raste rastlín. Nie je náhodou, že bylinkári zbierajú rastliny s ohľadom na mesačný cyklus. S ním sa totiž mení aj množstvo účinných látok v bylinkách.

Človek ako živý organizmus samozrejme nie je medzi rastlinami a zvieratami výnimkou. Mesiac ovplyvňuje nielen naše psychické rozpoloženie, prežitky a pocity, ale aj fyzické zdravie. Konkrétne postavenie mesiaca sa zrkadlí v metabolizme a trávení, rovnako ako vo funkcii jednotlivých orgánov. Mesiac je previazaný aj s pôrodnosťou a v neposlednom rade s menštruačným cyklom žien.

Fázy, cykly a sila mesiaca

Vplyv mesiaca nadobúda troch rôznych dimenzií.

Tou prvou sú lunárne fázy, teda novolunie, dorastajúci mesiac, spln a ubúdajúci mesiac. Všeobecne platí, že s pribúdajúcim mesiacom rastie aj sila, rastliny lepšie rastú, ľudia cítia viac energie, ľahko sa tiež priberá na váhe. Ubúdajúci mesiac je zase vhodný na vyjasnenie myšlienok, prečistenie, detoxikáciu tela alebo upratovanie. Spln je zvláštnym časom sebapoznania. Nov je dobou meditácie a zrodu niečoho nového.

Lunárny cyklus trvá 29,5 dní a aj svojimi štyrmi fázami korešponduje s menštruačným cyklom. Lunárny mesiac môže mať 29 alebo 30 lunárnych dní. V lunárnych dňoch rozlišujeme lunárne ráno, lunárny deň, lunárny večer a lunárnu noc. To je ďalšia dimenzia, ktorou mesiac pôsobí.

Ešte zaujímavejšia je však dimenzie tretia. Týka sa dvanástich rôznych konštelácií Mesiaca vo vzťahu k ostatným hviezdam. Práve tie umožnili vznik dvanástich znamení zverokruhu. Luna počas lunárneho mesiaca prechádza všetkými dvanástimi znameniami zverokruhu. Každému znameniu zverokruhu sú tak v lunárnom mesiaci priradené 2 – 3 dni. K znamením zverokruhu sa v lunárnom cykle ešte pridružuje sila, ktorá podľa vzdialenosti Mesiaca od Zeme môže byť stúpajúca či klesajúca.

veštice online