Marseillský tarot

Marseillský tarot

Medzi najznámejšími tarotovými kartami nájdeme najmä štyri základné systémy. Vedľa Rider-Waite tarotu, v súčasnosti najobľúbenejšieho kartového balíčka, ide tiež o mystický Crowley (Thoth) tarot, bohato zdobený Zlatý tarot a Osho Zen tarot s meditačným podtónom. Marseillský tarot je umiestnený čiastočne bokom od týchto základných systémov, napriek tomu stojí za pozornosť. Moderné tarotové sady z neho totiž čerpali inšpiráciu.

Marseillský tarot predstavuje spojovací most medzi klasickými hernými kartami a prepracovaným tarotovým systémom. Svoju jednoduchou grafikou a strohou farebnosťou dýcha históriou.

Marseillské tarot je návratom do starých čias, kedy sa karty mastili v preplnených krčmách prístavných miest. Nešlo pritom len o zábavu. Už vtedy v sebe karty niesli poučenie do života a mravný charakter, pripomínali morálne pravidlá a inšpiratívne ľudské príbehy.

Kúzlo starých čias

Marseillský tarot

Marseillský tarot je špecifickým typom tarotových kariet, ktorý pochádza až z dávnej histórie. Jeho korene siahajú do 15. storočia, teda doby, kedy ešte vôbec neexistoval Rider-Waite Tarot, dokonca ani jeho autor Arthur Edward Wait. Nadväzuje na klasický herný systém. Jeho predlohou majú byť herné karty z 15. storočia (Marsilio Ficino), ktoré sa s obľubou hrali v prístavných krčmách severného Talianska. Odtiaľ sa potom dostali aj do severného Francúzska a ďalej po Európe.

Svoj názov karty dostali až na konci 19. storočia. Výraz “tarot z Marseille” prvýkrát použil vo svojom diele francúzsky okultista Papus. Zahŕňa súbor obdobných kartových balíčkov, ktoré vznikli v Marseille v priebehu 18. storočia, vo francúzskom meste, ktoré vtedy bolo domovom slávnych kartových dielní.

Preslávené marseillské karty vytlačila v šesťdesiatych rokoch 18. storočia napríklad kartová dielňa Nicolasa Conver. Jej autorom je Claud Bourdel (1727 – 1799). Tieto historické karty, len s ľahkým osviežením farieb a zosilnením liniek, sa dajú zaobstarať aj dnes. Obstarať sa dajú aj repliky kartových balíčkov Jeana Dodala alebo Jeana Noblet, ktoré vznikli o niečo skôr.

Karty okultných učencov

Jean_Dodal_Tarot_trump_21

Tarot z Marseille pripomína doby starodávnych mágov a okultných učencov, ktorí v kartách nachádzali odpovede na otázky každodenného života, ale aj mystické a duchovné témy. A to aj cez jednoduché vizuálne stvárnenie kariet, alebo možno práve preto. Staré obrazy v sebe naďalej nesú silnú energiu. Symbolický význam dáva priestor k hlbokým duchovným úvahám aj k rôznorodému vešteniu.

Marseillské karty síce ponúkajú len strohú grafiku a obmedzený počet farieb, výklad týchto kariet je však magickým zážitkom – pre kartára i jeho klienta.

Život marseillským kartám dávajú štyri kľúčové farby – červená, modrá, žltá, zelená, ktoré súčasne odkazujú aj na štyri základné elementy – oheň, vzduch, voda a zem. Aj karty Veľkej arkány sú minimalistické, jednoduché a zrozumiteľné, Malá arkána ide však v strohosti ešte ďalej. Karty malej arkány zachytávajú len príslušné série v počte, ktorý zodpovedá hodnote karty. Na karte Sedema palíc tak nájdeme zobrazených práve sedem (kus od kusu) palíc.

Zaujímajú vás tarotové karty?
Umenie výkladu tarotových kariet vyžaduje dlhodobú prácu a štúdium. Ak máte záujem o výklad tarotových kariet, vyplatí sa vyhľadať skúsených kartárov. Nájdete ich u nás.

Naši veštci kartárske umenie dokonale ovládajú a môžu vám tak odkryť to, čo bežný človek z farebných obrázkov na kartách nikdy nevyčíta.
Stačí zavolať na 0988 612 700.

veštice online